top of page

8 czerwca – Dzień Informatyka


„Dzień informatyka” obchodzony jest w Polsce corocznie 8 czerwca., ale zawód „informatyk” w takim kształcie, w jakim znaliśmy go jeszcze kilka lat temu to już właściwie przeszłość. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo profesji w obrębie IT, które można podzielić względem obszaru zastosowań.


Informatyk to współcześnie pojęcie bardzo ogólne – może oznaczać osobę, która w jakiś sposób zajmuje się obszarem IT, nauczyciela informatyki w szkole bądź kogoś, kto prowadzi badania naukowe w tym zakresie.


IT to obecnie jeden z najlepiej opłacanych sektorów, a zarobki ludzi z tej branży windują do kilkudziesięciu tysięcy zł miesięcznie. Najlepiej wiedzie się programistom, inżynierom systemów komputerowych czy architektom oprogramowania.


Warto wspomnieć, że, gdy komputery pojawiły się w Polsce, informatyk był zawodem „od wszystkiego” co tylko w jakiś sposób łączyło się ze sprzętem – nieważne, czy chodziło o software czy hardware. Obecnie sytuacja się zmieniła – i w obrębie tego sektora mamy specjalistów od sztucznej inteligencji, systemów wbudowanych, bioinformatyki, cyberbezpieczeństwa, technologii webowych, informatyki ekonomicznej, big data etc.


Powyższe zawody są bardzo pożądane na rynku, a studenci kierunków IT bywają wręcz „rozrywani” przez napastliwych rekruterów, napraszających się z dobrze płatnymi ofertami dla juniorów bez doświadczenia zawodowego.


Wypływa to zapewne po części również z faktu, że poziom cyfryzacji w Polsce w ostatnich latach bardzo wzrósł. Dobrze wypadamy zwłaszcza w rankingach, które określają poziom cyfryzacji usług publicznych – pod tym względzie „bijemy na głowę” na przykład Niemców.

Jesteśmy tak przyzwyczajeni, że wszystko załatwiamy w sieci (zwłaszcza młodsze pokolenia), że doprowadziło to do nierozerwalnej zależności Internet-człowiek.

Życie prywatne i zawodowe zaczęło się masowo przenosić do sieci – i, aby wszystko działało, a „chmura” przechowywała sobie bezpiecznie nasze dane, potrzebni są ci, którzy dzisiaj obchodzą swoje święto.


Składamy zatem serdeczne życzenia wszystkim informatykom i kończymy kawałem:


„Co mówi informatyk, kiedy dostanie na urodziny pendrive?

Dzięki za pamięć.”

bottom of page