Mazowieści - O

18 mar 20231 min

Kiedy powstała Warszawa?

Kiedy powstała dzisiejsza stolica Polski? Poszlakowe śledztwo w tej sprawie podjął pasjonat dziejów stolicy, historyk prof. Tomasz Jasiński, który opowiedział o swoich odkryciach na falach Polskiego Radia.

Według wybitnego mediewisty z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, założenie miasta lokacyjnego wiązało się z decyzją księcia mazowieckiego Bolesława II i jego synów - Siemowita II i Trojdena I, którzy porozumieli się z kupcami toruńskimi. To właśnie dzięki inicjatywie toruńskich kupców powstał w 1309 r. nowy szlak handlowy łączący Toruń z Rusią (docelowym punktem był Włodzimierz Wołyński). Warszawa była niezwykle istotnym punktem na tej trasie. Rok później, w 1310r. doszło do formalnego założenia miasta.

Kto wydał dokument lokacyjny miejscowości?

- Uważam, że Warszawa została założona w 1310 roku. W mojej książce otwarcie piszę, że ten dokument wydał najprawdopodobniej Siemowit II, który miał lepsze stosunki z Zakonem Krzyżackim, a ojciec jego (Bolesław II) po pierwsze walczył zbrojnie z Krzyżakami, bo udzielił Władysławowi Łokietkowi pomocy zbrojnej, po drugie "skubał" ich finansowo – opowiadał na antenie Jedynki profesor Tomasz Jasiński.

Profesor Jasiński wyjaśnia również etymologię nazwy grodu. Wywodzi ją od imienia podkomorzego Warsza z Czerska, który w 1240 r. ( jeszcze w czasach przedlokacyjnych ) w miejscu dzisiejszego Zamku Królewskiego wzniósł warownię. Okoliczna ludność nazwała ją Warszewą - czyli osadą Warsza. W czasach średniowiecza bowiem decydujący głos dotyczący nazwy nowej miejscowości należał do okolicznej ludności. Dzięki zatem decyzji niewielkiej grupy mieszkańców grodu sprzed 700 lat, stolica Polski nosi dziś miano Warszawy.