top of page

Dobre wieści dla lotniska w Radomiu!Dzisiaj władze lotnisko obwieściły, że zakończył się proces certyfikacji lotniska w Radomiu. Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Lotnisko Warszawa-Radom otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego. Decydują o tym przepisy unijne, wydane na czas nieokreślony.


Przyznanie takiego certyfikatu unijnego to potwierdzenie, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego dotyczące. Aby otrzymać taki certyfikat, Lotnisko musiało przejść skomplikowany proces kontroli, a także niezbędne było przygotowanie porozumień w zakresie odpowiedzialności i współpracy pomiędzy zarządzającym portem PPL a instytucjami współpracującymi z lotniskiem.


Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia oraz uwarunkowania operacyjne i finansowe lotniska, certyfikacja była rozłożona w czasie. Informacje o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej – AIP (Aeronautical Information Publication). Dzieje się to za pośrednictwem tzw. zmiany AIRAC (Aeronautical Information Regulation And Control). Termin cyklu AIRAC, który umożliwi rozpoczęcie wykonywania cywilnych operacji lotniczych na Lotnisku Warszawa-Radom to 20 kwietnia 2023.


„To niezwykle ważna decyzja, która bardzo nas cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze potwierdza ona, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymogi formalne, techniczne oraz bezpieczeństwa. Ponadto, jest to również potwierdzenie naszych wcześniejszych informacji o planowanym terminie uruchomienia lotniska. Pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z radomskiego portu już w tę majówkę” – mówił Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.


Dobre wieści, że z Lotniska Warszawa-Radom będziemy mogli polecieć do pięciu kierunków regularnych, które będą oferowały PLL LOT: Kopenhaga, Paryż, Preweza, Rzym, Tirana. Dodatkowo radomski port zaoferuje siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna. Z Lotniska Warszawa-Radom będą operowały biura podróży, takie jak: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rego-Bis, Sun&Fun, TUI.


bottom of page