top of page

Dzień Niepodległości Ukrainy na warszawskim Ursynowie


24 sierpnia przypada 30 rocznica ogłoszenia niepodległości Ukrainy. Z tej okazji 24 i 25 sierpnia na Ursynowie odbędą się polsko-ukraińskie koncerty.


Status państwa ukraińskiego został poświadczony w 1991 roku przez dokument Aktu Deklaracji Niepodległości Ukrainy. To wielkie święto dla ukraińskich obywateli - zwłaszcza w obliczu trwającej, rosyjskiej agresji.


Ukraińcy stanowią w tym momencie najbardziej liczną mniejszość narodową w Polsce. Według danych Straży Granicznej od 24 lutego 2022 do 1 sierpnia 2023 roku granicę ukraińsko-polską przekroczyło 13,8 mln uchodźców z Ukrainy – były to głównie kobiety i dzieci. Nie ulega wątpliwości, że Polska jest azylem dla zdecydowanej większości uchodźców zza wschodniej granicy.


24 i 25 sierpnia z okazji Święta Niepodległości Ukrainy odbędą się polsko-ukraińskie koncerty – we czwartek (24 sierpnia) na parkingu Urzędu Dzielnicy Ursynów o godzinie 18.30 wystartuje koncert ukraińskiego zespołu Luiku (reprezentującego nurt bałkańsko-cygańsko-ukraińskiego dance) oraz polskiego zespół rockowo – folkowego Enej.


W piątek o godz. 19.00 podczas koncertu „Nuty do wolności” wystąpi polsko – ukraiński zespół Dogadana, łączący elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music.

bottom of page