top of page

Dzień Włóczykija


Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie organizuje kolejne warsztaty familijne z cyklu Etnoniedziela – „Dzień Włóczykija – jak uważnie obserwować świat w czasie wyprawy?”, które odbędą się 02 lipca (niedziela) w godzinach: 12:00-14:00.


Któż z nas nie pamięta bajki o Dolinie Muminków i niezależnego filozofa-włóczęgi, zwanego Włóczykijem? (W wersji oryginalnej: Snusmumriken).


Postaci Muminków po raz pierwszy pojawiły się na kartach komiksów fińskiej pisarki (piszczącej po szwedzku) Tove Jansson i jej brata - Larsa Janssona. Dzieje przypominających nieco hipopotamy, sympatycznych i lubiących zgodę postaci doczekały się również wersji teatralnej, filmowej (między innymi serial zrealizowany w Polsce w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for), radiowej i telewizyjnej. W Polsce swojego czasu „Muminki” były emitowane o godz. 19:00 jako „Wieczorynka”.


Postać Włóczykija to zdecydowanie pozytywny protagonista – inteligentny samotnik, filozof i jeden z najbliższych przyjaciół rodziny Muminków. Wie wiele o świecie, jest dobrym psychologiem, a nade wszystko – rasowym podróżnikiem.


Dlatego warsztaty, których motywem przewodnim jest obserwacja świata podczas wypraw podług prawideł Włóczykija wydają się tym bardziej intrygujące. Jak czytamy na stronie muzeum:


„W lipcu wypada Dzień Włóczykija – święto wszystkich, którym bliskie jest niespieszne wędrowanie, przyglądanie się świat, zachwyt i zadziwienie nad tym, co spotykamy po drodze. Dziś do utrwalenia wspomnień wykorzystujemy głównie aparaty i telefony, ale jeszcze jakieś sto lat temu wyprawy – zarówno te odległe jak i bliskie dokumentowano w postaci odręcznych zapisków i rysunków. W czasie lipcowej etnoniedzieli porozmawiamy o roli uważnej obserwacji w podróżowaniu. Zrobimy też własne notesy włóczykijów i włóczykijek, które posłużą nam do utrwalenia małych i dużych przygód.”


W warsztatach mogą uczestniczyć dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami. Cena za wstęp: 45 zł dziecko / 45 zł opiekun (dzieci zobowiązane są uczestniczyć z opiekunem).


Obowiązują wcześniejsze rezerwacje:bilety@ethnomuseum.pl

bottom of page