top of page

„First to help”


Rusza konkurs, którego celem jest udokumentowanie pomocy udzielonej przez Polaków na rzecz uchodźców z Ukrainy. Konkurs został ogłoszony przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.


Od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę Polska wykazała się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w pomoc na rzecz ofiar wojny, zarówno na poziomie rządowym, jak również jednostkowym. Pomoc była jest i jest stale udzielana wielopłaszczyznowo – zarówno politycznie, dyplomatycznie czy gospodarczo, jak również również militarnie.


5 kwietnia br. Warszawę odwiedził prezydent Zelensky wraz z małżonką, który przed Zamkiem Królewskim wygłosił płomienne przemówienie i jednocześnie podziękował Polakom za wsparcie.


"Jesteśmy z tobą Polsko, ustanowimy wolność w Europie na zawsze" - zapewniał ukraiński przywódca.


Dziś, podczas wspólnej konferencji z dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności, Wojciechem Kaczmarczykiem - wicepremier Piotr Gliński nawiązał w swoim przemówieniu do faktu budowania sąsiedzkiej solidarności i bezprecedensowego zaangażowania Polski w pomoc na rzecz naszego sąsiada:


„Wszyscy w tamtym momencie zdaliśmy egzamin. W Polsce nie było nigdy obozów dla uchodźców. Uchodźcy zostali przyjęci w naszych domach i chcemy ten szczególny moment solidarności udokumentować. Chcemy wywołać wspomnienia, doświadczenia z tamtego czasu, dlatego ogłaszamy konkurs, który jest skierowany do wszystkich, którzy uczestniczyli bezpośrednio w punktach recepcyjnych na granicy, na dworcach pomagali w najróżniejszych formach uchodźcom wojennym, ale także do tych, którzy bezpośrednio nie uczestniczyli, ale mają ciekawe przemyślenia i doświadczenia” – powiedział wicepremier.


Prace konkursowe w trzech kategoriach: tekst, fotografie i materiał wideo wysyłać do 18 września za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na specjalnie utworzonej stronie firsttohelp.pl. Dla laureatów przewidziano różne nagrody – w tym także finansowe.

bottom of page