top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Forum Miasteczek Polskich

W Warszawie w środę 20 kwietnia 2023r. odbyło się Forum Miasteczek Polskich. To coroczne spotkanie kilkuset samorządowych liderów, którzy wspólnie z ekspertami, naukowcami i politykami dyskutują o najważniejszych problemach i wyzwaniach stojących przed małymi i średnimi miastami.Podczas panelu poświęconemu sytuacji budżetowej samorządów wiceminister finansów Sebastian Skuza opisywał sytuację jako optymistyczną. Mieszkańców małych ojczyzn powinny zwłaszcza cieszyć dane dotyczące inwestycji. Wydatki majątkowe polskich gmin w 2022r. wyniosły 65 mld zł, zaś w tym roku mają być ostatecznie dwa razy wyższe – to oznacza sporo nowych projektów infrastrukturalnych, zmieniających oblicze naszego kraju.

- Jeżeli chodzi o wzrost dochodów dla samorządów z PIT, to rok do roku wyniesie on prawie 40 proc. - z 51 mld zł do prawie 73 mld. To także ponad 20-procentowy wzrost jeśli chodzi o CIT. Myślę, że są to dobre wiadomości dla JST i ich rozwoju. Przy spadającej inflacji myślę, że nowy rok będzie bardzo dobrym rokiem dla samorządów – poinformował z zadowoleniem wiceminiester.

„Dziękuję za to, że zmieniacie na lepsze swoje małe ojczyzny, za gospodarność i dobrą współpracę z administracją centralną przy realizacji zadań przez nią powierzonych” – napisał zaś w liście do uczestników i organizatorów wydarzenia Prezydent RP Andrzej Duda.

Tegoroczne forum obfitowało w liczne dyskusje, panele, wystąpienia samorządowców mniejszych miast oraz zaproszonych ekspertów. Wspólnie debatowano o najbardziej korzystnych wariantach rozwoju Polski lokalnej.

bottom of page