top of page

Ile zarabia Karpiński?

Włodzimierz Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Sprawa została przez media okrzyknięta warszawską aferą śmieciową. Były minister skarbu w rządzie PO-PSL był prezesem spółki MPO w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został decyzją sądu tymczasowo aresztowany. Nie przyznaje się natomiast do winy.

Warto przypomnieć, że w ramach tego samego śledztwa na początku lutego 2023r. został zatrzymany m.in. Rafał Baniak. Były wiceminister skarbu (w rządzie Donalda Tuska) również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób.


Warszawiacy często zadają pytanie czy przebywający w areszcie polityk PO pobiera wciąż wynagrodzenie, mimo zawieszenia w obowiązkach służbowych. O informacje do ratusza wystąpili dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej.


Monika Beuth, rzecznik Urzędu Miasta st. Warszawy, poinformowała, że zgodnie z umową o pracę wynagrodzenie Włodzimierza Karpińskiego wynosi 19152 zł brutto. Podczas pobytu w areszcie Karpińskiemu przysługuje zaś miesięczne wynagrodzenie w wysokości przekraczającej 9,5 tys. zł brutto.


Powstaje zasadne pytanie, czy aresztowany polityk z poważnymi zarzutami prokuratorskimi powinien otrzymywać z podatków mieszkańców solidne, blisko 10-tysięczne wynagrodzenie każdego miesiąca. Każdy warszawiak może udzielić własnej odpowiedzi.

bottom of page