top of page

Inauguracja VIII edycji kampanii „BohaterON – włącz historię!”


VIII edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON - włącz historię” zostanie wprawdzie zainaugurowana 1 sierpnia (w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego), ale już teraz odbyła się konferencja prasowa z udziałem Powstańców Warszawskich zapowiadająca wydarzenie, w której wziął udział także minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.


Czym jest kampania „BohaterON”? Nazwa akcji "BohaterON - włącz historię" stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Jak czytamy na stronie:


„To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.”


Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę na aspekt edukacyjny inicjatywy i podkreślił, że siła oddziaływania akcji w ostatnich latach niebotycznie wzrosła:


"Kampania BohaterON była jedną z wielu akcji, które miały edukować o historii i odnosiły się do Powstania Warszawskiego. Szybko przerosła jednak marzenia organizatorów. Obecnie jest największą akcją społeczną, która edukuje, pomaga, a jednocześnie odnosi się do pamięci. Uczy hierarchizować ważne rzeczy, mówić o tym, co jest najważniejsze i o tym, jakich ważnych wyborów dokonywali nasi przodkowie. A pamięć konstytuuje tożsamość" - podsumował podczas konferencji.


Jak się okazuje inicjatywa istnieje nie tylko po to, aby pomagać powstańcom, troszczyć się o pamięć i historię – również sami powstańcy, w miarę możliwości, starają się aktywnie angażować w pomoc. Na przykład na rzecz najmłodszych.


Wspaniałą odpowiedzią na potrzeby najmłodszego pokolenia jest przedsięwzięcie charytatywne zorganizowane wespół z BohaterON - KALENDARZ POWSTAŃCY DZIECIOM DLA IOP.


Trzecia odsłona akcji na rzecz maluszków z Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego (IOP) była wyjątkowa właśnie dlatego, że włączyli się w nią Powstańcy Warszawscy, którzy wspólnie z aktorami stworzyli niesamowity kalendarz. Zobaczymy w nim 12 fotografii a na nich 4 pokolenia i jeden szczytny cel – pomoc dla niemowlaków.

bottom of page