top of page

Las w słoiku


To designerski hit ostatnich lat. Zamknięty w szklanym naczyniu „mini-ekosystem” może stanowić ozdobę wnętrz, niezły pomysł na prezent, a jednocześnie – być sposobem na stworzenie skrawka lasu metodą DIY, czyli – Zrób To Sam.


Zdawałoby się, że człowiekowi niewiele do szczęścia trzeba – udane życie prywatne i zawodowe, pokój wewnętrzny i odrobina „zieleni”. Zmiana trybu życia ostatnich generacji na „korpo” i zakotwiczenie go w bardziej miejskim otoczeniu spowodowało, że o to, co dawniej było rutyną – dzisiaj coraz trudniej. Biocenoza leśna nie jest już w zasięgu ręki i z reguły mamy z nią obecnie do czynienia bardziej „z doskoku”.


Czym jest las w słoiku? To „natura zamknięta”, czyli mały ekosystem leśny, który możemy sobie stworzyć sami. Wystarczy słoik, trochę materiałów, zieleni i … wody. Idea jest taka, że mini-las podlewamy raz i tylko na początku, aby woda „krążyła” w zamkniętym naczyniu, a całość tworzyła własny mikroklimat. Ale… po kolei.


Las w słoiku to pomysł brytyjskiego Botanika Nathaniela Bagshawa, który chciał znaleźć sposób na przewiezienie roślin egzotycznych w szklanych kontenerach. Chodziło o zapewnienie roślinom takiego środowiska, które pozwoliłoby im przetrwać w podróży i ukorzenić się w nowym środowisku. Po raz kolejny inicjatywę stworzenia szklanego mikroklimatu podjął David Latimer, który w 1960 roku posadził trzykrotkę w słoiku o pojemności 45 l. Podlał go po raz ostatni 12 lat później, a wynik swojego eksperymentu leśnego zaprezentował światu w 2013 roku.

Tradycja wykonywania tzw. "Greenbells" jest również powszechna w Chinach i w Japonii.


Jakich materiałów potrzebujemy do wykonania mini-lasu?


Aby eksperyment się udał potrzebny jest, przede wszystkim, słoik wykonany z grubego szkła. Ponadto materiał na podłoże, roślinność i wilgoć. A więc:


- słoik;

- podłoże – specjalna mieszanka ziemi plus keramzyt, żwirek lub piasek dekoracyjny;

- mech;

- roślinność – w zamkniętych słoikach należy umieszczać gatunki, które lubią wilgoć, np. fikus pnący, bluszcz lub paprotki;

- węgiel aktywny;

- materiał dekoracyjny – kamyki, muszelki etc.


W sieci są dostępne tutoriale, które instruują krok po kroku, w jaki sposób i w jakiej kolejności należy umieszczać poszczególne warstwy, aby „leśny słoik” się udał.


Można również zapisać się na płatny instruktaż – warsztaty z tworzenia mini-lasu organizuje, na przykład, sklep „Las w słoiku”. Najbliższy termin 28 czerwca w Warszawie przy ulicy Powsińskiej 18b. Ich koszt to 220 zł.


Wydarzenie podzielone jest na dwie tury, które trwają około godzinę.


Dostępne godziny:

17:00 ( liczba wolnych miejsc 10/12 )

19:00 ( liczba wolnych miejsc 9/12 )

bottom of page