top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Łatwiejszy dostęp do kultury dla niepełnosprawnych

Program „Kulturalna szkoła na Mazowszu” cieszy się dużą popularnością. Mazowieckie instytucje kultury odwiedziło około 310 tys. uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych – same muzea (dzięki promocji dla zorganizowanych grup uczniów, którzy zwiedzali placówki za symboliczną złotówkę) odnotowały 160 000 młodych gości.

Samorząd wojewódzki uruchomił 15 lipca 2023r. nowy program – „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. 28 teatrów, muzeów i galerii sztuki prowadzonych przez instytucje samorządu mazowieckiego otwierają swoje podwoje dla zwiedzających z niepełnosprawnościami, uruchamiając specjalną ofertę ułatwień. Z jednej strony to atrakcyjna cena, czyli zaledwie 1 zł za pojedynczy bilet. Z drugiej zaś w ramach projektu powstały m.in. opisy ekspozycji w języku Braille'a, przewodniki w formie audiodeskrypcji, zlikwidowano wszelkie bariery dla osób na wózkach.- Bardzo dużo się mówi teraz o dostępności w ogóle, dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Tutaj nie chodzi tylko o cenę biletów, ale również o infrastrukturę budynku, dostosowaną ofertę – wytłumaczyła Milena Kolibczyńska, kierownik Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

- Ja na to patrzę z tej perspektywy, że mówiąc w cudzysłowie wyciągniemy osoby z niepełnosprawnościami do życia publicznego jeszcze w pełniejszym wymiarze – stwierdził natomiast Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych. Wojewódzki program, adresowany do niemal 600 000 niepełnosprawnych na Mazowszu, stanowi realną rękę wyciągniętą ku tej części OzN, które łakną kontaktu z kulturą i sztuką. Od kilku dni na Mazowszu stało się to dla nich chociaż odrobinę łatwiejsze.
bottom of page