top of page

Mieszkańcy w obronie natury


W niedzielę spontanicznie zebrana u zbiegu ulic Belwederskiej i Chełmskiej grupa warszawiaków protestowała przeciw nieuzasadnionej wycince 559 drzew na terenie budowy linii tramwajowej do Wilanowa. Mieszkańcy w niespełna tydzień zebrali ponad 1,3 tysiąca podpisów pod petycją w obronie wycinanych drzew. Domagają się również zwołania ponownych konsultacji, ponieważ czują się oszukani przez władze Warszawy i Tramwaje Warszawskie.


W 2018 byli bowiem przekonywani, iż maksymalna liczba drzew do usunięcia wyniesie 200 sztuk, zaś już w trakcie prac okazało się, iż ma być to niemal 600 drzew i ok. 6 tysięcy metrów kwadratowych krzewów.


Organizatorzy sprzeciwu wskazują, iż lokalna przyroda to nie tylko dziedzictwo ich okolicy, lecz także obiekty o ważnym znaczeniu ekologicznym. Rozłożyste rośliny absorbują zanieczyszczenia z powietrza a ich rozbudowane korzenie zatrzymują wodę gruntową, zmniejszając ryzyko suszy.


Pierwszy etap wycinki rozpoczął się w połowie września i już 116 kilkudziesięcioletnich drzew zostało wykarczowanych. Po głośnych protestach mieszkańców prace chwilowo wstrzymano a decyzja co do liczby drzew, które trafią „pod topór” zapadnie w najbliższych dniach.

Niestety troska o przyrodę, często podkreślana w wystąpieniach polityków rządzących stolicą, zazwyczaj pozostaje pustymi frazesami w zderzeniu z warszawską rzeczywistością.

bottom of page