top of page

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Warszawa?


Na wniosek radnych PiS w piątek 3 marca odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Opozycyjni samorządowcy oczekują wyjaśnień od prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego po zatrzymaniu sekretarza miasta Włodzimierza Karpińskiego, zamieszanego w tzw. aferę śmieciową.


Karpiński został zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister skarbu w rządzie PO-PSL był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 milionów złotych łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Zgodnie z wnioskiem prokuratury i decyzją katowickiego sądu tymczasowo aresztowany.


Sesja, która rozpocznie się o 18.00 (i na którą mogą przyjść mieszkańcy) ma już wstępnie przygotowany porządek obrad. Wnioskodawcy nadzwyczajnego spotkania - radni PiS przewidzieli, m.in. informację prezydenta stolicy w sprawie nieprawidłowości organizacji odbioru opadów komunalnych i ich konsekwencji dla warszawiaków, a także informację o obecnej sytuacji w MPO. Radni PiS oczekują także informacji Rafała Trzaskowskiego na temat zagrożeń korupcyjnych w urzędzie miasta i w spółkach miejskich oraz na temat tego, w jaki sposób miasto przeciwdziała tym zagrożeniom. Chcą też, aby przetargi organizowane w MPO na odbiór śmieci w latach 2020-2022 zostały skontrolowane przez działającą w radzie Komisję Rewizyjną. Proponują w tej sprawie projekt uchwały.


Warto przypomnieć jak wysokie są stawki za odbiór śmieci w Warszawie (wielu polityków i samorządowców zaczyna się zastanawiać czy wpływ na te horrendalne kwoty mógł mieć „podatek korupcyjny” naliczany w aferze śmieciowej). W zabudowie wielolokalowej opłata wynosi 85 zł od gospodarstwa domowego. Właściciele domów jednorodzinnych płacą miesięcznie 107 zł.

bottom of page