top of page

Nie wjedziesz do centrum miasta

Władze Warszawy planują kolejny krok w celu ograniczania ruchu samochodowego w stolicy – tym razem chcą wprowadzić w centrum miasta strefę czystego transportu. Zgodnie z proponowanymi zmianami od 1 lipca 2024 r. do centrum Warszawy nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe mające więcej niż 27 lat.

- Plan jest rozpisany od lipca 2024 r. aż do 2032 r. po to, by ograniczać zatrucie powietrza, które ma wpływ na nasze zdrowie – stwierdził na konferencji prasowej Rafał Trzaskowski.


Zgodnie z zaprezentowaną przez ratusz mapą, strefa czystego transportu obejmie: większość Śródmieścia, fragmenty Woli, Ochoty a po drugiej stronie Wisły: Saską Kępę, część Pragi Północ i Południe. Plan ma być realizowany etapami – po 2030r. wjazd do wskazanych części miasta ma być zakazany dla blisko ¾ samochodów.


Strefę czystego transportu będą kontrolować straż miejska i policja. Wjazd nieuprawnionym, czyli starym, samochodem, który nie będzie posiadać odpowiedniej nalepki, grozić będzie mandat w wysokości 500 zł. Tak samo karani będą warszawiacy, jak i przyjezdni kierowcy.


- Zaczynamy konsultacje, bo chcemy przedyskutować tempo wprowadzania tych zmian oraz obszar ich wprowadzenia. Na razie proponujemy wprowadzenie strefy czystego transportu na terenie tzw. funkcjonalnego centrum, czyli głównie Śródmieścia z częściami przylegających dzielnic. Ale o tym będziemy rozmawiali z warszawiakami – powiedział prezydent Warszawy, zapowiadając konsultacje społeczne.


Rafał Trzaskowski oraz wspierający go politycy PO oraz eko-aktywiści, stawiają sobie za cel przyjęcie przedstawionych rozwiązań jeszcze w tym roku.

bottom of page