top of page

Patron Muzeum Legii Warszawa – Wiktor Bołba

Od 17 stycznia 2023r. patronem Muzeum Legii Warszawa będzie Wiktor Bołba. Dla środowiska kibiców warszawskiego klubu to postać-symbol.

Legionista z krwi i kości, który przez kilkanaście lat gromadził pamiątki związane z klubem z Łazienkowskiej, często ratując je od zapomnienia, w 2006 roku został założycielem oraz kustoszem historycznej placówki Wojskowych, którą co roku odwiedza tysiące kibiców, a także sportowców związanych z Legią oraz polskim sportem w ogóle. Jako historyk i dziennikarz z zamiłowania, skreślił też, m.in. wspaniałe biografie swoich wielkich idoli - Kazimierza Deyny oraz Lucjana Brychczego, a także był jednym z autorów wiekopomnego dzieła - Księgi Stulecia Legii Warszawa 1916-2016.


Jak informuje na swej stronie internetowej klub Legia Warszawa: „Początki jego fascynacją klubem z Łazienkowską i piłką w ogóle zbiegły się w czasie z pierwszymi sukcesami Wojskowych. Niedługo potem zaczął pisać o historii Legii, a także być jej częścią. Jest autorem tysięcy tekstów drukowanych na łamach „Naszej Legii”, a także innych piłkarskich periodyków. Dzięki nim wyedukował oraz wychował pokolenia Legionistów. Był człowiekiem o ciekawej i nieprzeciętnej osobowości, a Legia była jego pasją. Potrafił zaszczepiać miłość do ukochanego klubu, opowiadając o nim godzinami zarówno tym najmłodszym, jak i tym, którym się wydawało, że o Legii wiedzą wszystko. Po tych rozmowach często dochodzili do wniosku, że nie wiedzieli o Legii nic”.


- Powiem szczerze, że nie interesują mnie inne kluby. Tylko Legia. Nie interesuje mnie Real Madryt czy FC Barcelona, zostałem wychowany na Legii i jestem kibicem tylko tego klubu. Nigdy nie interesowały mnie pamiątki związane z innymi klubami – mówił szczerze śp. Wikor Bołba.


Uroczystość nadania Muzeum Legii im. Wiktora Bołby odbędzie się we wtorek, 17 stycznia, o godz. 15:30, w klubowej placówce przy ul. Łazienkowskiej 3.

bottom of page