top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Śladami Agnieszki Osieckiej

W sobotę 29 kwietnia 2023r. na Saskiej Kępie w Warszawie odbędzie się spacer śladami Agnieszki Osieckiej. Chętni (wydarzenie jest bezpłatne) spotkają się o 10.00 przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego przy wejściu do Parku Skaryszewskiego od strony Ronda Waszyngtona.

Saska Kępa to wyjątkowa część stolicy - ukryta pośród drzew, kwiatów, leżąca tuż nad samą Wisłą. Zalety prawobrzeżnej dzielnicy doceniał król August II Sas, który dzierżawił te tereny dla swojego dworu oraz przybywających do władcy gości.

Saska Kępa, zwłaszcza jej modernistyczne wille oraz gustowne domy w zabudowie szeregowej, od dekad przyciągają artystyczne i intelektualne elity. Z dzielnicą związana była między innymi Agnieszka Osiecka, wybitna poetka, autorka tekstów piosenek, reżyserka teatralna. Tam mieszkała, pracowała, chodziła do kawiarni i miała ulubionego fotografa. Urodziła się na Saskiej Kępie (mieszkanie przy ul. Jakubowskiej 16/5) i większość życia spędziła w tej dzielnicy (najdłużej mieszkała w domu w przedwojennym budynku na ulicy Dąbrowieckiej 25).

Spacer śladami Agnieszki Osieckiej będzie nie tylko szansą na poznanie fascynującego życia wielkiej polskiej artystki, ale również opowieścią o wyjątkowej architekturze i kulturalnych ciekawostkach związanych z Saską Kępą.

Warto poświęcić około 3 godziny w najbliższą sobotę i przeżyć miłą przygodę w pięknej warszawskiej okolicy.bottom of page