top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Święto Dziękczynienia - Warszawa

Metropolita warszawski Kazimierz Nycz ustanowił w 2008 roku każdą pierwszą niedzielę czerwca Świętem Dziękczynienia. Idea tego dnia powstała jako swoista kontynuacja historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792, gdy naród szlachecki postanowił wybudować świątynię, mającą być wotum Bożej Opatrzności za przywróconą nadzieję odbudowy politycznej i gospodarczej kraju. Hasłem obchodzonego w tę niedzielę (4 czerwca 2023r.) XVII Święta Dziękczynienia są słowa "Dziękujemy za czyniących pokój".Jednym z najważniejszych elementów wyjątkowego dnia był warszawski zjazd modlitewny harcerzy, a następnie procesja ze sztandarami i relikwiami bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy, który zmarł 23 lutego 1945 r. w niemieckim obozie zagłady w Dachau. Zgromadzenie młodych wiernych (w tym harcerzy z 18 państw_ wyruszyło około 8.00 z Placu Józefa Piłsudskiego w centrum stolicy. Kolejne istotne punkty, które mijała radosna i jednocześnie pogrążona w pełnej nadziei modlitwie procesja, to kościół św. Aleksandra (około 8.30), Belweder (około 9.00) oraz kościół św. Antoniego M. Zaccarii (około 10.45).

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00 z udziałem członków Episkopatu Polski. Tuż przed nabożeństwem odsłonięto i poświęcono ośmiometrową figurę zmartwychwstałego Chrystusa, znajdującą się w prezbiterium, czyli w centralnym miejscu Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, homilię wygłosił zaś bp Sławomir Oder, który w latach 1997-1999 pełnił funkcję postulatora na etapie rzymskim procesu beatyfikacyjnego ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

W liście z okazji XVI Święta Dziękczynienia kard. Nycz zaznaczył, że "Bóg w swojej Opatrzności opiekuje się, kieruje i prowadzi świat oraz człowieka do ostatecznego sensu". "Jest nim Chrystus Zmartwychwstały i spotkanie z Bogiem w naszym zmartwychwstaniu w Chrystusie" - wskazał kardynał, tłumacząc, że w Jezusie "powołanie człowieka uzyskuje swoją pełnię".

Po mszy w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej na dzieci (które wraz z rodzicami tłumnie uczestniczyły w nabożeństwie) czekały liczne atrakcje, które dodatkowo pozwoliły w atmosferze radości i pełnego chrześcijańskiego optymizmu uczcić Święto Dziękczynienia.

Comments


bottom of page