top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Święto Saskiej Kępy 2023

Jak co roku, koniec maja, to dla mieszkańców warszawskiej Saskiej Kępy szczególnie przyjemny czas. W tym roku również (już po raz piętnasty) odbyło się widowiskowe święto urokliwego osiedla na Pradze-Południe z hasłem przewodnim „Blisko siebie”. Pogoda dopisała, frekwencja zaś przebiła wszelkie rekordy – ulica Francuska wypełniła się mnóstwem radosnych i łaknących rozrywki osób.

Wydarzenie rozpoczęło się o 14.00 paradą spod pomnika Agnieszki Osieckiej u zbiegu ulic Francuskiej i Obrońców. Krótki marsz uśmiechniętych mieszkańców dotarł do Ronda Waszyngtona, gdzie rozstawiona była Duża Scena. Tam około 14.30 odśpiewano hymn państwowy, czym oficjalnie otworzono imprezę. Następnie piękne piosenki Agnieszki Osieckiej (związanej przez większość życia z Saską Kępą) wykonała w poruszający sposób Anna Sroka-Hryń. Kolejnym punktem występów był koncert wyjątkowego polskiego zespołu (BUM BUM ORKeSTAR), inspirującego się zarówno tradycją polską, jak też bałkańską oraz klezmerską. Po 18.00 w hołdzie dla wybitnego artysty Andrzeja Zauchy wystąpił Kuba Badach, przypominając wzruszające utwory z dawnych lat. Kulminacją muzycznych przygód na głównej scenie był występ wspaniałej piosenkarki Ewy Bem, której towarzyszył Alchemik Big Band pod kierownictwem Grzecha Piotrowskiego.Podczas całego popołudnia wzdłuż ul. Francuskiej odbywał się kiermasz artystyczny, gdzie można było podziwiać i kupić prace znanych artystów i rzemieślników, w tym twórców z Saskiej Kępy. Lokalne dzieła sztuki cieszyły się wielką popularnością gości z całej Warszawy i okolic. Na stoisku bibliotek na ul. Francuskiej od godz. 13.30-18:00 odbywały się interesujące animacje dla dzieci i ich opiekunów pod hasłem „Coś dla Ciebie...” Kreatywne warsztaty prowadzili pełni werwy bibliotekarze z Biblioteki na Meksykańskiej oraz Biblioteki na Egipskiej. W Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 3 przy ul. Waszyngtona 2b zorganizowano natomiast wystawę fotograficzną „Wiosna na Saskiej Kępie” autorstwa Małgorzaty Piechury.

Fantastyczna atmosfera Święta Saskiej Kępy, zachwycone oblicza rodzin z dziećmi oraz szeroka gama dostępnej rozrywki i kultury - znak firmowy imprezy, po raz kolejny został potwierdzony i ugruntowany.

コメント


bottom of page