top of page

1,3 mld zł „znalezione” w budżecie Warszawy 

W czwartek 17 listopada 2022r. Rada Miasta Warszawy znowelizowała budżet na bieżący rok. Władze miasta tuż przy końcu roku „znalazły” bowiem blisko 1,3 mld zł, które postanowiły spożytkować na spłatę stołecznych długów. Skąd wzięto tę kwotę?

852 mln zł to rządowa rekompensata za mniejsze wpływy do kasy miasta w wyniku wprowadzenia „Polskiego Ładu”. Obniżka podatku dochodowego PIT oznaczała bowiem, że więcej pieniędzy pozostanie w kieszeniach mieszkańców, nie trafiły zatem do warszawskich Urzędów Skarbowych.


- Zgodnie z rozwiązaniami prawnymi rekompensata za 2023 rok przekazywana jest w czwartym kwartale tego roku - stwierdził Mirosław Czekaj, skarbik Warszawy.


Ponadto Warszawa otrzymała jeszcze inne środki od rządu: kilkanaście milionów złotych dopłaty z BGK na budowę mieszkań komunalnych oraz z funduszu przeciwdziałania COVID-19.


Kolejne źródło dodatkowych środków wynika natomiast z przesunięcia czasowego inwestycji na rok 2023r. na łączną kwotę 430 mln zł. Największa część to zaoszczędzone w tym roku 400 mln zł, które miały być przeznaczone na budowę II linii metra, co jednak nie będzie miało miejsca w najbliższych tygodniach.


Dzięki spłacie części zadłużenia, deficyt w tym roku wyniesie 1,56 mld zł. Tegoroczne wydatki Warszawy ukształtują się zatem na poziomie 22,5 mld zł, a dochody - 21 mld zł.

bottom of page