top of page

1 września premiera filmu "Raport Pileckiego"


1 września odbędzie się premiera filmu o narodowym bohaterze – pułkowniku Witoldzie Pileckim. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.


Film o Pileckim to kolejna próba zekranizowania biografii tej niesamowitej, niezłomnej postaci. Biografii rotmistrza, pośmiertnie awansowanego na pułkownika, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Szerzej o polskim Jamesie Bondzie pisaliśmy przy okazji rocznicy jego urodzin:


Raport Witolda. Z Zaświatów. (mazowiesci.pl)


Dość wspomnieć, że był pierwszą osobą, która ujawniła światu prawdę o zbrodniach nazistów w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Poczynił również plan wyzwolenia obozu, w którym sam dobrowolnie dał się zamknąć, i z którego ponad dwa lata później uciekł…


A to tylko mały wycinek z tej biografii, która momentami zapiera dech w piersiach.


Ponadczasowy uniwersalizm zawarty w „Raportach” spisanych po ucieczce z Oświęcimia, głęboka wiara w Boga, talenty artystyczne i organizacyjne, wrażliwa i niezłomna dusza oraz heroiczna postawa wobec komunistycznych katów prowokują kolejne pokolenia do tworzenia produkcji o jego życiu.


W rolach głównych wystąpią: Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko, Mariusz Jakus, Karol Wróblewski, Paweł Paprocki i Antoni Pawlicki. Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i Leszka Wosiewicza będzie można zobaczyć 1 września. Muzykę do produkcji skomponował Michał Lorenc.

bottom of page