top of page

13 rocznica katastrofy smoleńskiej

Trzynaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. o 8.41 czasu polskiego, w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią oraz ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja państwowa udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10 kwietnia po południu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do godz. 24. 17 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia 2010r. para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.


Dziś w całej Polsce odprawiane są msze w intencji ofiar wielkiej narodowej tragedii, składane są kwiaty pod pomnikami, m.in. o 12.00 wieńce pod pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego oraz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Pl. Piłsudskiego złożyli Prezes PiS Jarosław Kaczyński, Premier Mateusz Morawiecki oraz Wicepremier Mariusz Błaszczak. Natomiast Prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce spoczynku swego poprzednika na Wawelu.

- Dziś, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej, łączymy się w smutku z Narodem Polskim i oddajemy hołd pamięci Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki i wszystkich, którzy zginęli w imię służby Ojczyźnie. Wieczna pamięć! – napisał zaś w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński.

bottom of page