top of page

16 zł za godzinę parkowania w centrum?

Władze Warszawy przymierzają się do utworzenia specjalnej śródmiejskiej strefy płatnego parkowania – mocno zachęcają do tego eko-aktywiści oraz część radnych KO i Lewicy.

- Przygotowaliśmy projekt stworzenia tzw. strefy śródmiejskiej, ale chcemy pójść raczej w stronę wprowadzenia opłat w weekendy niż ich podniesienia. Jednak co dalej z tą sprawą trzeba już pytać w ratuszu – powiedział rzecznik prasowy ZDM, Jakub Dybalski.


Warszawski ratusz zlecił analizy, które wskazują, iż problem z parkowaniem wokół Starówki dotyczy zwłaszcza weekendów, gdy kierowcy parkują zwykle ponad 2 godziny a rotacja pojazdów jest niewielka. Urzędnicy podnoszą kwestię szczególnie obszarów w pobliżu popularnych zabytków i lokali usługowych. Pierwszym krokiem byłaby zatem wyższa opłata między piątkowym popołudniem a poniedziałkowym porankiem.


Ile kierowcy płaciliby za parkowanie w centrum?


Wysokość opłat za parkowanie reguluje ustawa. W myśl przepisów pierwsza godzina w strefie płatnego parkowania może kosztować maksymalnie 0,15% wartości wynagrodzenia minimalnego (czyli maksymalnie 5,24 zł), ale w strefie śródmiejskiej jest to 0,45% wartości wynagrodzenia minimalnego. Opłata może zatem wynieść nawet 15,70 zł.


Obecne stawki postojowe w Warszawie to:


- pierwsza godzina – 4,50 zł,

- druga godzina – 5,40 zł,

- trzecia godzina – 6,40 zł,

- czwarta i kolejne godziny – po 4,50 zł.


Po zakończeniu trwającej jeszcze analizy wnioski będą przekazywane, w formie rekomendacji, prezydentowi miasta i radnym. Wszelkie zmiany w zakresie płatnego parkowania są w kompetencjach Rady Warszawy. Takie informacje przedstawił Artur Szklarczyk z Urzędu Miasta Warszawy.


Czy w roku przedwyborczym radni rządzącej Koalicji Obywatelskiej zdecydują o drastycznej podwyżce opłat za parkowanie w centrum stolicy? Na razie obóz prezydenta Rafała Trzaskowskiego nie zabrał głosu.

bottom of page