top of page

2023 rokiem Stefana Starzyńskiego 

W czwartek 8 grudnia 2022r. radni warszawscy jednogłośnie podjęli decyzję, by 2023 uczynić rokiem Stefana Starzyńskiego.

W 2023r. wypadnie 130 rocznica urodzin niezłomnego włodarza stolicy.


- Warszawa powinna pamiętać o jego wielkim zaangażowaniu w rozwój miasta poprzez ożywienie inwestycji na terenie stolicy, ustabilizowanie budżetu, likwidację biurokracji i poprawę estetyki miasta. W latach 1934-39 Stefan Starzyński, jako gospodarz stolicy, przyczynił się do budowy ponad 100 tysięcy mieszkań z infrastrukturą, ponad 30 gmachów szkolnych i modernizacji kilkudziesięciu starszych. W tym okresie wykończono i oddano do użytku Muzeum Narodowe, Dom Turysty, hale targową na Żoliborzu oraz szpital Przemienienia Pańskiego. Miała wtedy miejsce renowacja pałacu Blanka, Arsenału, pałacu Brühla, odsłonięto fragment murów średniowiecznej Warszawy – przypomniała rozwojową dla miasta część działalności Stefana Starzyńskiego radna Beata Michalec (klub KO).


- Apelujemy do prezydenta Warszawy o podjęcie działań, aby przypomnieć mieszkańcom Warszawy postać tego wyjątkowego człowieka, poprzez organizację obchodów rocznicowych – zwróciła się do Rafała Trzaskowskiego reprezentantka mieszkańców Warszawy w Radzie Miasta.


Stefan Starzyński był wybitnym polskim politykiem, ekonomistą (zaliczył Wyższe Kursy Handlowe Augusta Zielińskiego - obecnie Szkoła Główna Handlowa), publicystą, majorem rezerwy Wojska Polskiego (walczył mężnie w Legionach Polskich jak też WP w wojnie polsko-bolszewickiej). Od 1934r. był komisarycznym prezydentem Warszawy. Podczas kampanii wrześniowej, po odmowie wykonania rozkazu ewakuacji ze stolicy, sprawował od 8 września funkcję Komisarza Cywilnego przy Dowództwie Obrony Warszawy. Zachowało się nagranie, w którym wypowiedział pamiętne słowa: "Chciałem, by Warszawa była wielka (…) I dziś widzę ją wielką…". Po kapitulacji Warszawy był współtwórcą struktury administracji podziemnej. Współpracował z pierwszym komendantem głównym Służby Zwycięstwa Polski gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim.


Został aresztowany przez Niemców 27 października 1939 w ratuszu. Był przesłuchiwany w siedzibie Gestapo w alei Szucha i osadzony w Areszcie Centralnym. Stamtąd został przewieziony do więzienia przy ul. Rakowieckiej, skąd trafił na Pawiak. Według większości hipotez historyków został rozstrzelany przez niemieckie Gestapo pomiędzy 21 a 23 grudnia 1939 roku w Warszawie lub jej okolicach, natomiast niektórzy wskazują także na inną możliwą datę: 17 października 1943r.


28 marca 2010r. (pośmiertnie) Stefan Starzyński otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

bottom of page