top of page

27 czerwca - dzień poświęcony Matce Bożej Nieustającej Pomocy


27 czerwca obchodzimy święto obrazu Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. To najsłynniejsza – obok obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – ikona maryjna czczona przez chrześcijan w Polsce.


Ikonę narysowano na desce o wymiarach 54 cm x 41,5 cm. - autorstwo przypisuje się mnichowi bazyliańskiemu św. Łazarzowi Zografosowi, ale tak naprawdę, pochodzenie obrazu do końca nie jest znane – na podstawie analizy pigmentów szacuje się, że mógł powstać po XVII wieku.


Istnieje legenda, że czczony dzisiaj wizerunek Maryi został przywieziony do Europy przez bogatego kupca. W trakcie podróży rozszalał się sztorm, który byłby statek zatopił, gdyby nie fakt, że kupiec pokazał obraz przerażonym żeglarzom. Wspólne modlitwy załogi miały ocalić podróżnych przed zatonięciem.


W 1865 r. Pius IX przekazał odnowioną ikonę do kościoła św. Alfonsa Liguori w Rzymie ze słowami: „Uczyńcie, żeby Madonna Nieustającej Pomocy stała się znana i czczona w całym świecie”.


23 czerwca 1867 nastąpiła koronacja obrazu - od tego momentu rozszerzył się faktyczny kult ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tym roku ustanowiono także święto Błogosławionej Dziewicy Maryi pod wezwaniem Nieustającej Pomocy Kilka lat później jej kopie zaczęto sprowadzać również do Polski.

תגובות


bottom of page