top of page

30 Targi Książki Historycznej 

W czwartek 24 listopada 2022r. po raz trzydziesty rozpoczęły się w Warszawie Targi Książki Historycznej, które potrwają do niedzieli 27 listopada 2022r. W tegorocznych targach bierze udział 182 wydawców. Wśród wydarzeń towarzyszących są m.in. Salon Książki Ukraińskiej oraz Salon Niezależnych Wydawców Białoruskich.

Pierwszego dnia święta literatury historycznej w Zamku Królewskim odbyła się jubileuszowa (25) uroczystość wręczenia Nagród Klio dla autorów publikacji historycznych. Jury Nagrody Klio - w składzie prof. Halina Manikowska, prof. Tomasz Szarota, prof. Jacek Banaszkiewicz, prof. Jan Kieniewicz, prof. Maciej Janowski oraz dziennikarze Tomasz Łubieński, Marian Turski - Tomasz Urzykowski - nagrodziło książki w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej oraz w kategorii varsaviana.


Pierwszą nagrodą w kategorii autorskiej w wysokości 13 000 zł uhonorowano "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" autorstwa Konstantego Geberta.


Zwycięzcą w kategorii monografii naukowej (nagroda również w wysokości 13 000 zł) został Maciej Gołąb – autor książki „Mazurek Dąbrowskiego. Muzyczne narodziny hymnu”.


W kategorii varsaviana nagrodę I stopnia (5000 zł) otrzymał Błażej Brzostek za publikację „Wstecz. Historia Warszawy do początku”.


W kategorii edytorskiej nagrodzono wspólnie: Muzeum Narodowe w Krakowie za książkę "Lelewel. Rytownik Polski" pod redakcją naukową Janiny Wilkosz, Wydawnictwo Bellona za książkę "Okupowana Polska w liczbach", Bibliotekę Więzi za wywiad-rzekę "Andrzej Friszke. Zawód: historyk. Rozmawiają Jan Olaszek i Tomasz Siewierski", Żydowski Instytut Historyczny za książkę "Żydzi i Piłsudski" Jolanty Żyndul, a także Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego za publikację "Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich".


W czwartek nastąpiło otwarcie targów, które odbywają się w Arkadach Kubickiego w Warszawie.


- Kilkadziesiąt lat temu wieszczono, że nadchodzi kres książki i kres historii. Ale książka i historia wciąż trwają, a książka historyczna cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Po raz pierwszy IPN - największy w Polsce wydawca książek historycznych jest współorganizatorem targów – stwierdził zastępca prezesa IPN dr Karol Polejowski.


Wszyscy pasjonaci historii mają czas do niedzieli, by skorzystać z bogatej oferty Targów Książki Historycznej: tysięcy fascynujących pozycji literackich czy kilkudziesięciu spotkań autorskich na stoiskach wydawniczych. Warto skorzystać!

bottom of page