top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

70-lecie Chóru Filharmonii Narodowej

W sobotę 6 maja 2023r. w siedzibie muzycznej instytucji odbędzie się uroczysty koncert z okazji 70 rocznicy powstania Chóru Filharmonii Narodowej.

Pierwszy koncert Chóru Filharmonii Narodowej (zawiązanego w 1952r.) odbył się 2 maja 1953 roku w Hali Mirowskiej, ponieważ gmach FN nie był wówczas jeszcze odbudowany po wojnie. Pierwszym kierownikiem chóru był Zbigniew Soja.

- W pierwszej części koncertu zaprezentujemy muzykę Krzysztofa Pendereckiego - nie tylko w związku z 90. rocznicą urodzin kompozytora, ale przede wszystkim dlatego, że Krzysztof Penderecki był bardzo związany z Chórem Filharmonii Narodowej – zapowiedział dyrektor chóru FN Bartosz Michałowski, który poprowadzi sobotni koncert.

Dyrygent wskazał, iż podczas koncertu melomani będą mogli zapoznać się z wykonaniem dzieł mistrza Pendereckiego w trzech odsłonach. Na początku chór wykona utwór „Veni Creator”, który Penderecki napisał na okoliczność otrzymania doktoratu honoris causa Uniwersytetu w Madrycie. Następnie zabrzmi „Missa Brevis”, która miała swoje prawykonanie w 2013 roku w kościele św. Tomasza w Lipsku (w tym samym, w którym kantorem był Jan Sebastian Bach). Na końcu zabrzmią „Psalmy Dawida”, zestawione z XVI-wiecznymi psalmami Mikołaja Gomółki, czerpiącego z pięknych przekładów pióra Jana Kochanowskiego.

Dodatkowo w foyer parteru Sali Koncertowej można oglądać wystawę "70-lecie Chóru Filharmonii Narodowej". Na ekspozycji zaprezentowano fotografie, afisze, wycinki z prasy i cytaty artystów.

- Dzięki interesującej wystawie można przyjrzeć się historii chóru od momentu jego powstania do dziś – dodał dyrektor Michałowski.

W sobotnim koncercie oprócz chóru wystąpi również Orkiestra Filharmonii Narodowej. Partie solowe wykonają Dorota Szczepańska (sopran), Magdalena Pikuła (sopran), Jakub Borowczyk (kontratenor), Karol Kozłowski (tenor), Artur Janda (bas-baryton), Tomasz Warmijak (tenor), Adam Miroszczuk (tenor) i Mariusz Cyciura (tenor).

W sobotni wieczór szykuje się w Warszawie prawdziwa muzyczna uczta, pełna wykwintnych dań z menu artystycznego.bottom of page