top of page

Abp Grzegorz Ryś mianowany kardynałem

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominacje kardynalskie. W gronie nowych kardynałów znalazł się Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.


Insygnia kardynalskie zostaną wręczone purpuratom 30 września w Watykanie. Arcybiskup Grzegorz Ryś jest drugim polskim kardynałem mianowanym przez papieża Franciszka, który ma też jednocześnie prawo uczestnictwa w konklawe i tym samym - wyboru papieża.


Kim jest abp Grzegorz Ryś?


Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 roku w Krakowie. W latach 1982-1988 studiował na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a także w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie odebrał z rąk kardynała Franciszka Macharskiego.


W 1994 r. uzyskał doktorat z nauk teologicznych, a sześć lat później habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.


W 2011 r. został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, w 2017 roku uzyskał nominację na arcybiskupa metropolitę łódzkiego.


Prezydent Andrzej Duda pogratulował nominatowi za pośrednictwem Twittera:


"Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!"

bottom of page