top of page

Bezpieczny wypoczynek 2023


Wakacje za pasem, a przed wysłaniem dziecka na wakacyjny wypoczynek warto zapoznać się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”, opublikowanym na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.


Bezpieczeństwo pociech podczas wyjazdu na kolonie czy letni obóz to główna troska rodziców. Przed zapisaniem i wysłaniem dziecka samodzielnie na wyjazd warto zatem przyjrzeć się bacznie organizatorowi i sprawdzić, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się zostawić dzieci na jakiś czas pod czyimiś skrzydłami.


Potencjalnych zagrożeń jest wiele, ale można spróbować wyeliminować przynajmniej te podstawowe poprzez skrupulatne „wylegitymowanie” organizatora.


Warto wiedzieć, że organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty i podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej. To pozwoli wizytatorom, straży pożarnej czy sanepidowi (zawczasu bądź w trakcie wypoczynku) przeprowadzić kontrolę.


Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.mein.gov.pl


Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.


Szczegóły w poradniku dostępnym na stronie MEiN.


źródło:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2


bottom of page