top of page

CBA zatrzymało osobę ze środowiska Rafała Trzaskowskiego w związku z aferą śmieciową!


Funkcjonariusze CBA zatrzymali osobę ze środowiska Rafała Trzaskowskiego w związku z aferą śmieciową. Tą osobą okazał się być sekretarz m. st. Warszawy Pan Włodzimierz K. W związku z tą sprawą odbyła się konferencja warszawskich struktur PiS-u w której uczestniczył Poseł Jarosław Krajewski oraz radny Dariusz Figura.

– Musimy zażądać dziś od prezydenta Trzaskowskiego wyjaśnień w sprawie sekretarza miasta pana Włodzimierza K. i jego wpływu na system gospodarowania odpadami w Warszawie – mówi lider Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, poseł Jarosław Krajewski. – Oczekujemy też od prezydenta pilnego ustosunkowania się do tej afery. Nie może być tak, że Platforma Obywatelska będzie zamiatała tę sprawę pod dywan. Ta sprawa musi być wyjaśniona przez pracodawcę Włodzimierza K. czyli prezydenta Rafała Trzaskowskiego.


Jak dodał, według informacji organów ścigania jest to sprawa rozwojowa. – Trzeba podkreślić, że jest to sprawa bezprecedensowa – zaznaczył. – Zarówno w czasach Hanny Gronkiewicz-Waltz jak i Rafała Trzaskowskiego dochodziło do wielu afer związanych z brakiem nadzoru czy zaniedbań prezydenta Warszawy. Jednak dzisiaj zatrzymany został sekretarz miasta – podkreślił.


Poseł Krajewski przypomniał też, że kwota korupcji może wynieść nawet kilka milionów złotych, a cały kontrakt to suma ok. 600 mln zł. – W związku z tym, po konsultacjach z radnymi Warszawy podjąłem decyzję, aby w trybie pilnym wystąpić do przewodniczącej Rady Warszawy o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy, na której oczekujemy wyjaśnień bezpośrednio od Rafała Trzaskowskiego jako prezydenta Warszawy – zapowiedział.


– Przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy Dariusz Figura zapowiedział, że dziś złoży taki wniosek (poniedziałek, 27 lutego 2023 r.) – Będziemy chcieli od prezydenta Rafała Trzaskowskiego wyjaśnień na temat nieprawidłowości w przetargach na zagospodarowanie odpadów, sytuacji w miejskiej spółce MPO, procedur antykorupcyjnych w urzędzie miasta i spółkach miejskich – zapowiedział radny Figura.


Radni PiS chcą też zwiększenia kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Warszawy, w przypadku przetargów organizowanych przez MPO. – Ta sprawa może bowiem wpływać na koszty, które ponoszą warszawiacy, a system w stolicy jest jednym z najdroższych w kraju – wyjaśnił przewodniczący Figura. Radni PiS liczą, że Prezydent osobiście wyjaśni, jak mogło dojść do takich naruszeń


Zarzuty muszą być poważne, ponieważ w przypadku zatrzymanego wcześniej Rafała B. sąd przychylił się do wniosku prokuratury o 3-miesięczne aresztowanie. – Musimy pamiętać o tym, że zażalenie zostało oddalone, a to pokazuje, że materiał dowodowy był przekonujący – tłumaczył poseł Krajewski.


Radni PiS wielokrotnie na wcześniejszych konferencjach prasowych alarmowali i żądali wyjaśnień od prezydenta Trzaskowskiego, w jaki sposób zorganizowany jest system gospodarki odpadami. – Oczywiście chodziło o wieloletnie zapóźnienia związane m.in. z brakiem budowy, modernizacji spalarni śmieci, kwestie wielu błędów, które popełniało miasto pod rządami PO – dodał poseł. – Naturalnym pytaniem jest to, czy w związku z korupcją mieszkańcy Warszawy ponosili wyższe koszty odbioru odpadów.


Kwota korupcji opiewać może nawet na ok. 5 mln zł. Jak sytuację wyjaśni Prezydent Trzaskowski? Dowiemy się w najbliższych dniach.

bottom of page