top of page

Ciepło pozyskiwane w metrze? To możliwe! 

Metro Warszawskie podpisało z Veolią Energia Warszawa list intencyjny dotyczący współpracy nad projektem odzysku ciepła z podziemnej infrastruktury kolejowej.

Tunele metra gromadzą duże ilości ciepła. Dzieje się tak z powodu zainstalowanej tam elektroniki, sprzętu, hamujących i przyspieszających pociągów oraz dużej liczby pasażerów, przebywających w jednym miejscu. Tak generowane jest ciepło odpadowe, czyli niewykorzystywana energia powstająca przy okazji innych procesów. Ciepło odpadowe w stołecznym metrze powstaje jako produkt uboczny i ulatnia się szybami wentylacyjnymi do atmosfery.


Dlaczego warto zatrzymać ciepło odpadowe i próbować je zagospodarować? Po pierwsze jest to już energia neutralna pod względem emisji CO2, zatem korzystnie wpłynie na środowisko. Po drugie zaś choćby w niewielkim stopniu może przyczynić się do obniżenia rachunków za ciepło dla warszawiaków.


- Projekt recyclingu ciepła wydostającego się z metra warszawskiego przyczyni się do istotnego udziału przedsiębiorstwa w transformacji energetycznej Warszawy. Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju stolicy, metro pozostanie nadrzędnym środkiem miejskiego transportu zbiorowego w mieście i docelowo sieć metra będzie składała się z pięciu linii, które będą generować jeszcze więcej ciepła. Dlatego już teraz rozpoczynamy prace nad innowacyjnym sposobem wykorzystania możliwości, jakie daje ciepło odpadowe generowane w mieście – skomentował rozpoczęcie prac koncepcyjnych Jerzy Lejk, Prezes Zarządu Metra Warszawskiego Sp. z o.o.


– Veolia Energia Warszawa wciąż poszukuje nowych źródeł wytwarzania energii, które nie emitują CO2 i są realną alternatywą dla paliw kopalnych. Pozwoli to w perspektywie długofalowej na opanowanie rosnących cen ciepła oraz „zazielenienie” warszawskiej sieci ciepłowniczej. Widzimy ogromny potencjał w infrastrukturze Metra Warszawskiego, dlatego cieszy nas już kolejna współpraca w tym obszarze. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zrealizować projekt, który wpłynie na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców Warszawy – stwierdził natomiast Paweł Orlof, Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Veolii Energii Warszawa S.A.


Wykorzystywanie ciepła odpadowego staje się coraz popularniejsze na świecie. Ciekawy przykład przywołuje portal ŚwiatOZE.pl. Duńskie miasto, Frederikssund, skorzysta z energii cieplnej z oczyszczonych ścieków. Wielkoskalowa pompa ciepła o mocy 2,5 MW pobiera ciepło ze ścieków, których temperatura zmienia się w ciągu roku. Następnie podgrzewa wodę do 70° C, a ta trafia do lokalnego systemu ciepłowniczego miasta. Woda o obniżonej temperaturze jest następnie odprowadzona do fiordów Roskilde, bez negatywnego wpływu na lokalne siedliska przyrodnicze.


Natomiast w przypadku ciepła z metra, jest ono z rozmysłem zagospodarowane choćby w Londynie, gdzie służy do ogrzewania aż 1350 domów, a także kilku szkół i dwóch ośrodków wypoczynkowych w stolicy Wielkiej Brytanii.


Już za kilka lat również w Warszawie możemy być świadkami pozytywnego wpływu wykorzystywania ciepła odpadowego na środowisko i zasobność kieszeni warszawiaków.

bottom of page