top of page

Co niemiecka mistyczka ma wspólnego z Warszawą?


Teresa Neumann to fenomen – zmarła w wieku w 1962 roku niemiecka stygmatyczka, która w trakcie misterium męki Pańskiej doświadczała wizji cierpienia Chrystusa, miała posiadać dar przepowiadania przyszłości. W Internecie zachowały się autentyczne, mrożące krew w żyłach nagrania, na których widać, jak kobieta unosi w górę dłonie, a po jej policzkach spływają krwawe łzy.


Bał się jej Hitler, bali naziści. Jej postacią interesował się nawet sam święty Maksymilian Kolbe. Tabuny ludzi przyjeżdżały do jej rodzinnego miasteczka w Bawarii, aby zobaczyć tajemnicze zjawisko, jakim wówczas była Therese. Gdy pozwalało na to jej zdrowie, w latach 50-tych w okolicy Wielkiego Piątku, przez jej dom przewinęło się szacunkowo 10 000 – 50 000 ciekawskich turystów, którzy pragnęli zobaczyć ją choć na chwilę. Zwłaszcza w okresie Triduum Paschalnego.


Teresa Neumann urodziła się w 1898 w Konnersreuth – była jednym z jedenaściorga dzieci, a jej rodzina, podobnie jak większość mieszkańców Bawarii, wyznawała tradycje głęboko chrześcijańskie. Jej ojciec, Ferdinand Neumann, był krawcem – dziewczynka od małego pomagała w gospodarskich obowiązkach i pracowała w polu. Od małego również marzyła o tym, aby wstąpić do zakonu.


W 1918 roku w stajni jej wuja wybuchł pożar – młoda, zdrowa dziewczyna pomagała ratować bydło z płomieni i uległa wypadkowi, w wyniku którego została sparaliżowana, a potem utraciła wzrok. Modliła się wówczas do Teresy z Lisieux i pozostawała w łóżku, czując się przy tym ciężarem dla całej rodziny.


17 maja 1925, w dniu beatyfikacji swojej patronki, Teresie wróciła władza w nogach, a choroba zaczęła ustępować. Z czasem ustąpiła także ślepota.


Trzy lata później Teresa Neumann została obdarzona stygmatami. Zaczęła przy tym doświadczać wizji męki Chrystusa – jej rany się otwierały a po policzkach spływały krwawe łzy. Od 1922 roku miała również nie spożywać żadnych pokarmów, karmiąc się tylko Eucharystią. Z tego powodu została również poddana kilkunastodniowej obserwacji.


Mistyczka miała doświadczać wizji przyszłości świata, które dotyczyły również Polski i Warszawy, a które miała przekazać wszystkim w imię Chrystusa. Poniżej krótkie fragmenty:


„Światłych i mądrych Polsce nie odmówię. W języku polskim będą głoszone najmądrzejsze prawa i najsprawiedliwsze ustawy, zaś Warszawa stanie się stolicą Stanów Zjednoczonych Europy.”


(oryg. „Ich werde das helle und weise Polen nicht ablehnen. Die klügsten Gesetze und die gerechtsten Gesetze werden auf Polnisch verkündet, und Warschau wird die Hauptstadt der Vereinigten Staaten von Europa.“)


Interesujący w ustach mistyczki jest również obraz Rosji:


„Na Kremlu zabłysną łacińskie krzyże, a na miejscu zburzonej cerkwi Chrystusa Zbawiciela stać będzie kościół katolicki Zbawiciela. Jak w orną ziemię, wpadnie ziarno dobra i odmieni się oblicze narodu, który tyle wycierpiał.”


Teresa Neumann zmarła w swoim rodzinnym mieście wskutek nagłego zatrzymania krążenia. W 2005 na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.


Comments


bottom of page