top of page

Co warto wiedzieć o bezpiecznym płaceniu kartą?


Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie kolejny raport, odnośnie tzw. oszukańczych transakcji. I mimo, że według danych pochodzących od agentów rozliczeniowych za IV kwartał 2022 liczba oszustw na tym tle zmalała o 20,1%, w porównaniu z poprzedzającym kwartałem - nadal nie jest różowo.


Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało zalecenia odnośnie bezpiecznej bankowości internetowej. Dotyczą one, w szczególności, płatności kartą – istotne jest to, aby zachować podstawowe zasady cyberhigieny i dokładnie rewidować autentyczność stron płatniczych, z których korzystamy. Jak się okazuje, są pewne poszlaki, które mogą wskazywać na nieprawidłowości. Należy, przede wszystkim, zweryfikować pasek adresowy operatora, np. PayU - payu.com (przykłady fałszywych domen: epayu.pl, e-payu.xyz, epayu24.com, ipayu.pl, inpost-payu.com, oplata-payu.com, payu-24.pl, payu-bank.com, platnosc-payu.pl, ssl-payu.pl).


Jeżeli natrafimy na fałszywe strony internetowe, należy je zgłosić do zespołu CERT Polska. A jeżeli już padniemy ofiarą oszustwa, warto wiedzieć, że istnieje procedura tzw. chargebacku, dzięki której bank może anulować zgłoszoną przez nas wadliwą transakcję, a tym samym zrealizować zwrot środków. Procedura jest dostępna dla wszystkich użytkowników kart VISA lub Mastercard, a reklamację na nieuczciwą lub błędną transakcję należy zgłosić w banku, z którego otrzymaliśmy naszą kartę płatniczą.


Według danych udostępnionych przez NBP w IV kwartale 2022 roku odnotowano 9 572 operacje oszukańcze dokonane kartami płatniczymi na łączną kwotę 8 773 376 zł.

bottom of page