top of page

Cygańska Noc ponownie w Płocku


Międzynarodowy Festiwal Romów – Romani Rat. "Cygańska Noc" ponownie zawita do Płocka 12 sierpnia. Biesiada odbędzie się na Rynku Starego Miasta.


Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak ciekawe mniejszości narodowe i etniczne zamieszkują na terenie Polski i czym, de facto, różnią się ich tradycje.


Romowie to z pewnością jedna z najbarwniejszych mniejszości. Pierwszy dokument poświadczający obecność Romów w Polsce datowany jest na rok 1401. Do wypromowania kultury cygańskiej w Polsce bardzo przyczynił się Julian Tuwim, który zachwycił się poetką cygańską Papuszą. Film o romskiej poetce świetnie ukazał realia tej społeczności – tak tradycjonalistycznej, a jednocześnie „oddychającej” wolnością. Bo przecież Romowie aż do 1964 roku prowadzili wędrowny tryb życia.


Osiemnasta odsłona Międzynarodowego Festiwalu Romów – Romani Rat. "Cygańska Noc" to okazja, aby poczuć klimat tej specyficznej muzyki i popatrzeć na oszałamiający koloryt strojów.


Podczas tegorocznego festiwalu obejrzymy występy Hanny Carmen oraz zespołów Hitano, Inez i Cygański Tabor, a całości dopełni Krystiano & Romen, który już wcześniej występował na płockiej scenie.

bottom of page