top of page

Czerwiec 1976 na Ursusie


24 czerwca 1976 roku po pieczołowicie przygotowanej akcji propagandowej, rząd w Polsce ogłosił radykalne podwyżki cen żywności, które sięgnęły niemal 70%. To spowodowało falę strajków w kraju - protestowali również robotnicy z warszawskiego Ursusa. Ku upamiętnieniu tamtych wydarzeń w najbliższą niedzielę, 25 czerwca 2023 r., na scenie w Parku Czechowickim odbędzie się piknik historyczny i szereg wydarzeń. W programie m.in. spotkania z uczestnikami tamtych strajków oraz koncerty.


24 czerwca 1976 ówczesny premier Piotr Jaroszewicz podczas transmitowanego na żywo przemówienia ogłosił wzrost cen towarów żywnościowych. Podwyżka uderzyła obywateli „po kieszeni” na tyle mocno, że nie pomogła nawet szeroko zakrojona akcja propagandowa.


Zadłużenie zagraniczne i szalejąca inflacja była rezultatem tak zwanej „Dekady gierkowskiej”, która przypadła na lata 1970–1980. Nieudolne rządy Gierka doprowadziły do fali protestów robotników, podczas których zawiązał się KOR – Komitet Obrony Robotników.


Na strajkujących, m.in., na Ursusie, napuszczono funkcjonariuszy ZOMO, których zadaniem było "uspokoić" protestujących za pomocą pałek gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Wielu strajkujących aresztowano, a wydarzenia miały dramatyczny charakter.


Piknik historyczny na Ursusie ma na celu upamiętnienia tamtych dni. Całość rozpocznie się o godzinie 14:00 a wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg historycznych atrakcji. W programie m.in.:


- zabytkowe traktory

- mobilne Muzeum Rowerów z PRL-u

- spotkania z uczestnikami strajków

- fotoplastikon z trójwymiarowymi fotografiami

- zabawy dla najmłodszych


Wstęp wolny.


Kommentare


bottom of page