top of page

Czy Warszawa Trzaskowskiego jest kobietą?

Zaktualizowano: 9 gru 2022


Czy wiedzieliście, że w Warszawie już od 2 lat działa Warszawska Rada Kobiet? Nie? Spokojnie, nie jesteście jedyni. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja kobiet w stolicy i czy od ostatnich wyborów udało się coś zmienić.

Zacznijmy od samego początku. Obecny Prezydent Warszawy Pan Rafał Trzaskowski podczas kampanii w roku 2018 zapowiedział powstanie Warszawskiej Rady Kobiet oraz powołanie Pełnomocniczki ds. Kobiet. Z tej okazji opublikował nawet specjalny spot pięknie zatytułowany „Warszawa dla kobiet”, który obejrzało (aż) 500 osób! Możecie go obejrzeć pod tym linkiem – https://youtu.be/EOEQkv2jUgk

Pełnomocniczka ds. Kobiet została powołana w lipcu 2019 roku i została nią Pani Katarzyna Wilkołaska-Żuromska. Z zamieszczonych na oficjalnym portalu Miasta Warszawa informacji wynika, że do obowiązków Pełnomocnik należy m.in. działanie na rzecz równych praw, szans i możliwości kobiet i mężczyzn, w tym równych płac za równą pracę, promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej kobiet oraz równouprawnienia kobiet we wszystkich dziedzinach życia. Ponadto do jej kompetencji zalicza się promocja edukacji seksualnej, a także zwalczanie stereotypów związanych z płcią. Czy te działania zostały zrealizowane? Nie wiadomo, bowiem zarówno na stronie Urzędu, jak i w internecie nie ma żadnych informacji. Odkryliśmy, że od dłuższego czasu funkcja Pełnomocnika ds. Kobiet działa tylko na papierze, a na oficjalnej stronie miasta Warszawy widnieje informacja o wakacie.

Wraz z Pełnomocnikiem narodziła się wcześniej wspomniana Rada Kobiet, która działa już 2 kadencje. Przeanalizowaliśmy życiorysy członkiń Rady, której większość szczyci się swoją aktywnością na arenie politycznej. Na oficjalnej stronie znajduje się sprawozdanie z działalności I kadencji Rady, które liczy aż 3 strony tekstu! Wynika z niego, że przez 2 lata Radne opublikowały 3 stanowiska:

- List otwarty do Posłanek i Posłów Sejmu RP z dnia 14 kwietnia 2020 r., wyrażający sprzeciw wobec projektu ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", który zaostrza obowiązujące w Polsce, najbardziej restrykcyjne w Europie prawo antyaborcyjne.

- Stanowisko Rady Kobiet dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r.

- List do Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 16 grudnia 2020 r. z prośbą o wsparcie apelu ws. zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Ponadto członkinie zachęcały do udziału w wyborach i włączyły się w akcję przeciw przemocy domowej. Na Facebooku Warszawskiej Rady Kobiet znajdziecie udostępnione posty Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz Fundacji na rzecz Praw Osób ze społeczności LGBT. Przed wyborami były głośne hasła – Pełnomocnik, równość płci, zrównanie zarobków pań i panów, wspieranie matek, walka o prawa kobiet, a nawet specjalne apteki ze znakiem „Przyjazne dla kobiet”. Panie Prezydencie Trzaskowski, gdzie są te obiecane działania? Nie ma ich, ale za to dostajemy na talerzu prymitywną i ciężkostrawną politykę.

bottom of page