top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Darmowy wstęp do muzeów i galerii sztuki!

Najważniejszy postulat formacji rządzącej w zakresie kultury zaprezentował na finiszu kampanii wyborczej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- W budżecie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2024 r. mamy już środki, na to by od połowy roku wprowadzić darmowy wstęp do narodowych instytucji artystycznych i narodowych muzeów dla dzieci, dla młodzieży, dla seniorów i rencistów – poinformował w specjalnym nagraniu prof. Piotr Gliński.Dodatkowo Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział w kampanii instytucjonalne formy wsparcia polskiej kultury. W wywiadzie dla portalu i.pl minister stwierdził: „Poza tym na pewno w trzeciej kadencji – jest już ustawa i to zapowiadaliśmy – chcemy powołać Narodową Agencję Rewitalizacji Dziedzictwa, czyli dopełnić systemowej zmiany w obszarze odbudowy i ochrony zabytków. Przez te dwie kadencje zwiększyliśmy kilkukrotnie finansowanie programu ochrony zabytków. Rząd PO-PSL wydawał na to ok. 90 mln zł, a my 250-260 mln zł rocznie. To jednak wciąż za mało. Dlatego wprowadziliśmy Rządowy Program Odbudowy Zabytków o wartości ponad 3 mld zł. Ten program cieszy się niebywałym powodzeniem. Wprowadziliśmy także ulgi podatkowe dla właścicieli, którzy remontują zabytki. A Agencja dopełni systemu wsparcia państwa dla odnowy i odbudowy zabytków, które przecież są najważniejszymi materialnymi pamiątkami naszej historii i ważnym źródłem naszej tożsamości – ale także potężnym kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

W Warszawie znajduje się blisko 100 muzeów i galerii sztuki. Już za niespełna rok najmłodsi i najstarsi zwiedzający będą mogli, o ile Prawo i Sprawiedliwość uzyska mandat rządzenia na kolejną kadencję, korzystać ze wszystkich placówek bez opłat.


bottom of page