top of page

Do 19 maja trwają zapisy na konkurs w ramach Nadbużańskiego Festiwalu Kultury Kurpiowskiej


To już kolejna edycja tego wydarzenia. Nadbużański Festiwal Kultury Kurpiowskiej odbędzie się w dniach 1-2 lipca na Plaży Miejskiej w Broku. Zespoły z Puszczy Białej i Puszczy Zielonej, które chcą przystąpić do tegorocznego konkursu mają czas na rejestrację do 19 maja.


Jak podaje Biblioteka Publiczna w Broku – 2 lipca (niedziela), w konkursie zmierzą się ze sobą ludowe zespoły śpiewacze i taneczne z terenu Puszczy Białej i Zielonej. Wszystko w ramach jednego z najciekawszych wydarzeń w regionie – Nadbużańskiego Festiwalu Kultury Kurpiowskiej.


Czym są Kurpie? Początkowo słowo "kurp" znaczyło mniej więcej tyle, co "łapcie" – czyli wyplatane z łyka, brzozy czy wiązu robocze kapcie nakładane na onuce, a „Kurpie” funkcjonowało jako przezwisko na tzw. Puszczyków, czyli ludność zamieszkującą tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. Z czasem (XVIII) Puszczyków poczęto zwać Kurpikami a potem Kurpiami.


Określenie „Kurpie” odnosi się również do Kurpiowszczyzny – czyli regionu na północ od Warszawy. Na tym terenie funkcjonuje aż dziewięć rezerwatów przyrody.


Czym się charakteryzuje bogata, kurpiowska kultura?

Przedstawicieli tych regionów kojarzymy głównie z ludowego stroju, którego tradycyjnymi elementami były m.in. wystek, czółko, zapaska, korale i trzewiki. Ponadto, cały folklor tego regionu był bardzo barwny i – mowa tu zarówno o kuchni, jak i o muzyce (śpiew i taniec), wycinankach, haftach, sposobie budowania chat czy zanikającym już bursztyniarstwie.


Podczas corocznego festiwalu, oprócz kibicowania uczestnikom konkursu, będzie można zapoznać się z elementami kurpiowskiego kultury i tradycji. Dokładny program wkrótce zostanie upubliczniony.


W poprzednich latach można było zarówno spróbować tradycyjnych dla tego regionu potraw, jak również zobaczyć pokazy ginących zawodów: kaletnictwa, kolarstwa, wyplatania ze słomy czy wycinanek kurpiowskich.

bottom of page