top of page

Dom Samotnej Matki znika z Pragi

Zaktualizowano: 28 wrz 2022

W poniedziałek 19 września mieszkańcami prawobrzeżnej Warszawy wstrząsnęła wiadomość o likwidacji Domu Samotnej Matki i Dziecka przy ulicy Szymanowskiego 4A na Pradze-Północ. Decyzją wiceprezydent miasta Aldony Machnowskiej-Góry instytucja zostanie przeniesiona na Białołękę. W dotychczasowym miejscu ma powstać ośrodek dla uchodźców lub osób bezdomnych.

Stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi wyraża zaniepokojenie odgórną decyzją władz Warszawy: "Praski Dom Samotnej Matki i Dziecka przyjmował przede wszystkim mieszkanki Pragi-Północ, których dzieci chodziły tutaj do szkół czy przedszkoli. Ośrodek na Białołęce oddalony jest od Pragi o ponad godzinę jazdy komunikacją miejską. To ogromny dystans z punktu widzenia mam próbujących wrócić na rynek pracy czy dzieci uczęszczających do praskich placówek oświatowych. Wielką zaletą praskiej placówki dla mam był także ogrodzony ogród, w którym dzieciaki mogły spędzać czas po szkole, a ich mamy odpoczywać na świeżym powietrzu".

Poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były burmistrz Pragi-Północ Paweł Lisiecki skomentował tę budzącą powszechne zdziwienie i niezadowolenie decyzję: "zniknięcie tej placówki z mapy Pragi byłoby ogromną szkodą dla samotnych matek i dzieci, a także dla mieszkańców, którzy od wielu lat współpracują z Domem Samotnej Matki, organizując zbiórki czy akcje mające na celu wspieranie tego miejsca".

Prawdopodobnie oburzeni i rozgoryczeni mieszkańcy nie odpuszczą tej sprawy i rozpoczną zbiórkę podpisów pod petycją w obronie Domu Samotnej Matki przy Szymanowskiego.

bottom of page