Apel o większą dostępność mieszkań komunalnych
Warszawski Komitet Ochrony Praw Lokatorów apeluje do władz Warszawy o zwiększenie progu dochodowego, którego nie można przekroczyć, ubiegając się o mieszkanie komunalne w stolicy.

Kryterium dochodowe do mieszkania socjalnego 2022 w Warszawie to równowartość najniższej emerytury na jedną osobę (czyli 882,56 zł) dla gospodarstwa wieloosobowego. W gospodarstwach domowych, w których mieszka jedna osoba, kryterium dochodowe stanowi 130% najniższej emerytury – 1147,33 złotych.
- W efekcie dwie osoby, które zarabiają minimalną krajową, więc nie mogą być uznane za bogate, w świetle przepisów zarabiają zbyt zamożne, by otrzymać lokal komunalny. To absurd, bo one nie są sobie w stanie poradzić na wolnym rynku, bo mimo teoretycznego bogactwa warszawiaków ceny najmu są ogromne i wiele osób wiąże ledwo koniec z końcem – ocenia działaczka społeczna Zenobia Żaczek.
Obecnie trwa ustawowo wymagana weryfikacja dochodów osób korzystających z mieszkań socjalnych, a co za tym idzie wiele mniej zamożnych osób stara się za wszelką cenę nie przekroczyć ustalonego przez Radę Warszawy progu. Proszą pracodawców o umowę na pół etatu, niekiedy wręcz przechodzą do szarej strefy a niektórzy są wręcz zmuszeni zasiedlać pustostany.
Dlatego między innymi zdaniem działającej w Komitecie Ochrony Praw Lokatorów Zenobii Żaczek trzeba jak najszybciej podnieść kryteria dochodowe przyjęte uchwałą stołecznej rady.
- To by rozwiązało sporą część problemu, bo można to zrobić w miarę szybko i doprowadzić do tego, że osoby, które rzeczywiście zarabiają minimalną krajową, zostaną potraktowane jako osoby potrzebujące tego wsparcia – stwierdziła obrończyni interesów ubogich mieszkańców.
Do tej pory rządzący Warszawą radni Koalicji Obywatelskiej nie zasygnalizowali gotowości podniesienia progów dochodowych przy przydziale mieszkań komunalnych.