top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Dożynki Prezydenckie

W niedzielę 24 września 2023r. w Warszawie odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem głowy państwa i Pierwszej Damy.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu. Następnie barwny i liczny korowód dożynkowy udał się na plac przed Pałacem Prezydenckim. Ceremoniał dożynkowy z podaniem chleba prezydentowi oraz otańczeniem pary prezydenckiej prezentował - po raz siódmy - Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.Prezydent Andrzej Duda rozstrzygnął również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku zwyciężyło dzieło z województwa świętokrzyskiego, autorstwa Elżbiety Łuckiej. Następnie gospodarz uroczystości wygłosił przemówienie, w którym zapewnił, że „polski rolnik znajduje się pod wszechstronną opieką ze strony polskiego państwa”. Andrzej Duda podkreślił, że do ostatniego dnia swojej prezydentury zamierza „pilnować spraw polskiego rolnictwa”.

- Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne – stwierdził zaś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się w 1927r. w Spale z inicjatywy Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Do przedwojennej tradycji powrócił w 2009r. prof. Lech Kaczyński.

bottom of page