top of page

Drugi dzień wizyty Joe Bidena w Warszawie

Prezydent USA Joe Biden przyleciał do Polski w poniedziałek wieczorem, natomiast oficjalne aktywności podjął dopiero dziś – we wtorek 21 lutego 2023r. Warto przypomnieć, iż to już druga wizyta amerykańskiej głowy państwa w naszym kraju w ciągu ostatniego roku.

Około 13.00 nastąpił pierwszy punkt wizyty – Joe Biden przyjechał z hotelu Marriott do Pałacu Prezydenckiego. Przed wejściem został uroczyście powitany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Premiera Mateusza Morawieckiego. Po kilkunastominutowej rozmowie przywódców, rozpoczęły się dyskusje w nieco większym gronie w ramach kilkuosobowych delegacji obu państw.

Najbardziej wyczekiwanym momentem było otwarte wystąpienie prezydenta USA. Najpierw na scenie przy Arkadach Kubickiego w pobliżu Zamku Królewskiego głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który podkreślił niezłomną wolę Polski, by wspierać Ukrainę, aż do jej zwycięstwa. Następnie około 17.30 do Polaków, ale pośrednio również całego świata, przemówił Joe Biden. Serdecznie dziękował Polakom za okazane serce w geście pomocy ukraińskim uchodźcom. Wskazywał, że wbrew oczekiwaniom zbrodniczego rosyjskiego reżimu Putina zachodni, wolny świat pozostaje zjednoczony i nieugięty a Ukraina może nieustannie liczyć na wsparcie NATO-wskich sojuszników na czele z USA oraz Polską. Prezydent amerykański powtórzył twardą deklarację, że atak Rosji na jednego członka Paktu Północnoatlantyckiego, byłby wypowiedzeniem wojny całemu sojuszowi NATO. Na zakończenie podniosłej mowy Joe Biden stwierdził:


- Nie ma ważniejszego dążenia niż dążenie do wolności. Wiemy to w USA, wiecie to Wy i musimy zrobić wszystko, żeby wiedziały to też nasze wnuki i dzieci.


Wolność – słowo klucz symbolicznej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce niemal w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Oby wolność była udziałem narodu ukraińskiego a kolejne wizyty amerykańskich przywódców w naszym kraju odbywały się w atmosferze światowego pokoju i bezpieczeństwa naszej ojczyzny.

bottom of page