top of page

Dwa lata pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej

Zaktualizowano: 28 wrz 2022

Kilka dni po historycznej Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (19 września 2022r.), dokładnie w piątek 23 września, minęła druga rocznica powołania Piotra Mazurka na urząd pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej. Od dwóch lat młode pokolenie Polaków ma w rządzie swój silny głos, swego przedstawiciela i rzecznika interesów środowisk młodzieżowych.


W trakcie zaledwie dwóch lat pełnomocnikowi ds. polityki młodzieżowej udało się osiągnąć naprawdę wiele, by realnie wesprzeć młodzież, zgodnie z wizją młodego pokolenia, wyrażaną w różnych formach dialogu z ministrem Piotrem Mazurkiem.


Od lutego do listopada 2021r. miały miejsce największe w historii Polski ogólnopolskie konsultacje publiczne – 30 000 młodych osób z całej Polski wypracowało w toku ożywionych dyskusji założenia Strategii na rzecz Młodego Pokolenia.


Najbardziej wymiernym rezultatem wsłuchiwania się w głosy młodzieży, podnoszone podczas konsultacji, było utworzenie wieloletniego rządowego programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Tylko w tym roku organizacje młodzieżowe czy samorządy uczniowskie mogły ubiegać się łącznie o 10 mln zł dotacji, w przyszłym zaś roku zaplanowano pulę 20 mln zł.


W czerwcu 2021r. weszła w życie zainicjowana przez ministra Piotra Mazurka ustawa wzmacniająca młodzieżowe rady przy jednostkach samorządu terytorialnego. To instytucje, które systemowo umożliwiają młodym ludziom angażowanie się w sprawy małych ojczyzn i poruszanie istotnych lokalnie problemów. Niemal każdego tygodnia powstają kolejne młodzieżowe rady gmin, miast czy powiatów.


Minione dwa lata to również szereg okolicznościowych inicjatyw jak zaangażowanie w organizację Szczytu Cyfrowego – IGF 2021, współorganizowanie programów szkoleniowo-stażowych „Kariera Jutra” i „Umiejętności Jutra”, konsultacje nad podstawą programową nowego przedmiotu szkolnego „Biznes i Zarządzanie” czy zorganizowanie konkursu „Ambasador Młodego Pokolenia RP”, którego rozstrzygnięcie odbyło się podczas wspomnianej Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych.


Przez cały okres pełnienia swej funkcji pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej uczestniczy w różnorodnych formach dialogu z młodymi, np. z wykorzystaniem Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Stwarza to dla młodych okazję do zaprezentowania własnych pomysłów, często będących następnie projektami realizowanymi przez ministra Piotra Mazurka.


Warto by przedstawiciele środowisk młodzieżowych włączali się w otwartą działalność pełnomocnika rządu, współtworząc politykę na rzecz młodego pokolenia. Wystarczy odważyć się przyjść z konkretnymi pomysłami na uczynienie z Polski państwa jeszcze przyjaźniejszego dla młodych.

bottom of page