top of page

Dziś Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny


15 sierpnia Kościół Katolicki świętuje święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znane również jako święto Matki Boskiej Zielnej. W Polsce jest to dzień wolny od pracy.


Dogmat Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (łac. Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum) został ustanowiony przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r. Zakłada on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Maria została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.


Trochę inaczej wygląda wyznanie tej prawdy teologicznej w innych kościołach chrześcijańskich - na przykład w Kościele Prawosławnym wyznaje się wiarę w Zaśnięcie NMP, które jest obchodzone 15/28 sierpnia.


Tego dnia święci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności - dlatego w całym kraju upowszechniła się tradycja dożynkowa, a podczas mszy błogosławi się zioła i zboża, które są symbolem duchowej dojrzałości, i pełni łask Maryi.


W Warszawie parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się na terenie diecezji warszawsko-praskiej w Zerzniu.

Comments


bottom of page