top of page

Dziś urodziny polskiej szachistki

Zaktualizowano: 4 cze 2023


1 czerwca urodziny obchodzi pani Elżbieta Kowalska, znana również jako Elżbieta Lipska i Elżbieta Kłaput. Jej największe sukcesy przypadły na lata 60-te, 70-te i 80-te.


Szachy to znakomita gra planszowa, która na przestrzeni czasu awansowała do rangi dyscypliny sportowej. Uczą myślenia, układania strategii i, przede wszystkim, koncentracji. Są fantastycznym remedium na rozproszenie uwagi, spowodowane „scrollingiem” i nadmierną obecnością ekranu.


Po raz pierwszy pojawiły się w Indiach (VI w. n.e.), aczkolwiek historycy są zdania, że gra w podobnym kształcie mogła być już znana we wcześniejszych wiekach. Z czasem w szachy zaczęto grywać w Europie, a potem na świecie.


Pani Elżbieta Kowalska urodziła się w 1944 roku i począwszy od lat 60-tych odnosiła sukcesy w turniejach szachowych w Polsce. Do roku 1983 w finałowych turniejach wystąpiła 15 razy, a w 1967 zdobyła tytuł mistrzyni Polski w Kielcach. Ponadto, do większych sukcesów należy wymienić również zwycięstwo w otwartym turnieju w Warszawie oraz pokonanie w Turnieju arcymistrzyni Marty Lityńskiej. Jest szesnastokrotną medalistką drużynowych mistrzostw Polski.


Szachy są, bez wątpienia, sztuką, którą warto praktykować. W Warszawie funkcjonuje sporo klubów szachowych. Należą do nich m.in. Szachowy Uniwersytet, Klub szachowy Szachbem, Klub Szachowy „Polonia” czy Klub Szachowy Caissa.

Comments


bottom of page