top of page

Dzień Dziecka w Skansenie


4 czerwca (niedziela) Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje obchody dla najmłodszych uczestników. Celem programu jest przybliżenie dawnych obyczajów i zabaw, które towarzyszyły dzieciństwu poprzednich pokoleń.


Pęd dążenia do natury oraz powrót do tego, co zdrowe dla człowieka to tendencje, które w ostatnich latach przybierają na sile. Chęć odpoczynku od zgiełku, obawa przez chorobami czy przeładowanie stresem dają o sobie znać na różnych etapach życia.


Dlatego wielu chce stworzyć sobie „małą wieś” w mieście – poszukując na bazarach produktów typowo „wiejskich”, piekąc chleb czy tworząc mini-ogródki balkonowe.


Pokusa powrotu do natury jest szczególnie widoczna u rodzin, które mają dzieci. Ale nie tylko.


Tym tendencjom wychodzi naprzeciw Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, które wyglądem nie odbiega od kompleksu wiejskich chat rodem z „Chłopów” Reymonta. Zwłaszcza, że zbiory muzealne nie ograniczają się do jednego budynku - na ponad 60-hektarowym terenie zgromadzono około 80 obiektów małej i dużej architektury, w tym 11 zagród chłopskich. Muzeum od początku swojego istnienia organizuje imprezy w plenerze, które oddają ducha wsi dawnych czasów. Należą do nich, między innymi, miodobranie, żniwa czy wykopki.


W tym roku nie zabraknie również interesującej i edukacyjnej rozrywki dla najmłodszych. W tym roku muzeum zaprasza na zawody Hobby Horse, które odbędą się na padoku i do uczestnictwa w ludowych zabawach. Dzieci będą miały okazję zobaczyć muzealne ekspozycje prezentujące życie codzienne mieszkańców dawnej wsi, poznają, jak niegdyś wyglądała praca twórców ludowych oraz rzemieślników. Będzie również amfiteatr z programem „Morskie opowieści”.


Więcej o wydarzeniu na stronie muzeum:

bottom of page