top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Dzień Strażaka – solidne powody do świętowania

Międzynarodowy Dzień Strażaka wypada 4 maja, gdy w Kościele katolickim wspominany jest św. Florian, patron strażaków. W naszym kraju od ponad stu lat tego dnia obchodzono święto tej niezwykłej grupy zawodowej, której etos wyraża się w słowach „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek”. Od 2002r. natomiast jest to oficjalnie święto państwowe.

Również w tym roku, jak zazwyczaj, 4 maja Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe oraz awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.

- Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem życia - te słowa roty strażackiego ślubowania doskonale opisują waszą służbę. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy zagrożone jest życie i zdrowie, zawsze można liczyć na waszą pomoc. To wy, jako pierwsi, docieracie na miejsce zdarzenia - gotowi do najwyższego poświęcenia – te podniosłe słowa skierował do strażaków minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

W całym kraju, w tym na Mazowszu, odbywały się także lokalne obchody z akcentami artystycznymi, przeplatającymi oficjalne przemówienia czy wręczanie promes na zakup nowego sprzętu, m.in. wozów.

W Dniu Strażaka premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że cały realizowany od 4 lat program modernizacji Straży Pożarnej to wydatek 800 mln zł. Liczba nowych wozów strażackich dla OSP natomiast to: w latach 2008-2015 – 1732 pojazdy, w latach 2016-2023 – 3628 pojazdy. Ostatnie pozytywne zmiany dla strażaków ochotników to zaś dodatek emerytalny 200 zł, ponad 200 mln zł . na zakup środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne); sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu); sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże), jak również kolejny nabór na zakup nowych wozów, ogłoszony w marcu 2023r. Spośród 675 pojazdów aż 71 trafi na Mazowsze, praktycznie do wszystkich jednostek, które o to wnioskowały. Tym samym ogólne wyposażenie strażaków-ochotników, którzy w Polsce lokalnej są najbliżej codziennych wyzwań i trudnych sytuacji, znacząco się poprawi i będzie spełniało najwyższe standardy, zapewniające mieszkańcom bezpieczeństwo.

W naszym kraju działa 16 250 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (w tym 4 341 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego) – niemal 2000 z nich w województwie mazowieckim.bottom of page