top of page

Dzień Policji


24 lipca obchodzimy Dzień Policji – święto zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu 1995 roku, przy nowelizacji ustawy o Policji. Z tej okazji w 104. rocznicę powstania Policji Państwowej na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się centralne obchody, w których uczestniczył, m.in. prezydent RP Andrzej Duda.


Polska Policja Państwowa (PP) została powołana do istnienia w 1919 roku. Począwszy od 1995 roku corocznie obchodzimy święto policyjnych funkcjonariuszy, którzy na co dzień strzegą bezpieczeństwa polskich obywateli.


Podczas obchodów tym zasłużonym wręczono odznaczenia państwowe, medale i odznaki resortowe. Jednocześnie odbyła się także promocja oficerska absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.


Z tej okazji głos zabrał również prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował funkcjonariuszom za ich służbę i podkreślił jednocześnie, że Polska jest krajem stosunkowo bezpiecznym na tle innych państw:


„Na tle innych krajów Europy powszechnie słyszymy, że Polska jest krajem bezpiecznym (…) Nikt się nie obawia, że zostanie napadnięty, że kobiecie wyrwą torebkę. Oczywiście, jak wszędzie to może się zdarzyć, ale to jest sporadyczne. To nie jest obawa człowieka w naszym kraju. To właśnie dzięki państwu”.


Prezydent zaznaczył, że każdy obywatel chce się czuć bezpiecznie w swoim kraju:


„Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci mogły bezpiecznie wrócić ze szkoły do domu. Wszyscy chcemy, żeby pod szkołami nie czatował na nich handlarz narkotyków i innymi rodzajami śmierci. Bo wszyscy chcemy, żeby także i nasze pieniądze były bezpieczne, chociażby przed cyberprzestępczością. Bo wszyscy chcemy po prostu normalnie żyć, normalnie to znaczy spokojnie.”

bottom of page