top of page

Ekstra środki dla Warszawy


W obliczu wyzwania jakim jest światowy kryzys energetyczny rząd wyasygnował w tegorocznym budżecie dodatkowe środki dla samorządów – aż 13,7 mld zł. Gigantyczna kwota ma z jednej strony uzupełnić luki w wydatkach bieżących, z drugiej zaś powinna być wykorzystana przez samorządy na poprawę efektywności energetycznej (np. inwestycje w termomodernizację czy OZE), jak też na wsparcie energetyczne mieszkańców w trakcie nadchodzącej trudnej zimy.

- Można zrobić tak, jak robi rząd Prawa i Sprawiedliwości. Żeby wprowadzać różnego rodzaju mechanizmy, które maja pomóc tym, którzy najbardziej na tym kryzysie tracą – zachęcał podczas konferencji prasowej w środę 5 października wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Z puli blisko 14 mld zł Warszawa otrzyma aż 851 mln zł, co stanowi niebagatelny dodatek finansowy dla stolicy.

Jednocześnie minister finansów Magdalena Rzeczkowska przypomniała, iż roczne dochody podatkowe Warszawy z PIT i CIT wzrosły w porównaniu z 2015r. o przeszło 53%.

- Dobra sytuacja po pierwszym półroczu 2022 r. to są stabilne finanse i mamy nadwyżkę operacyjną samorządów, czyli różnicę między bieżącymi dochodami, a wydatkami samorządów w kwocie 20,5 mld zł. Spada zadłużenie samorządów: na koniec II kwartału jest o 3,7 mld zł mniejsze względem IV kwartału 2021 r. – z radością stwierdziła szefowa resortu finansów.

Oby samorządy, w tym władze Warszawy, mądrze i odpowiedzialnie spożytkowały dodatkowe rządowe środki ku satysfakcji mieszkańców.

bottom of page