top of page

Energooszczędne oświetlenie coraz częstsze 

W Ciechanowie ponad 100 starych żarówek wymieniono na oświetlenie ledowe, zużywające mniej prądu. Nowe lampy oświetlają cztery ulice w centrum miasta, w tym główny deptak na ulicy Warszawskiej. Ponadto zmodernizowano w ten sposób plac Jana Pawła II, skwer Marii Konopnickiej i ulicę Wodną. Jednocześnie trwa budowa oświetlenia na osiedlach Kargoszyn i Przemysłowe. Oświetli je osiem energooszczędnych lamp. Koszt inwestycji to prawie 90 tys. zł.

- W ścisłym centrum miasta na oszczędne ledowe wymieniono stare źródła sodowe. To pozwoli na wprowadzenie realnych oszczędności, ale i zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców – argumentuje Paulina Rybczyńska, rzecznik Urzędu Miasta Ciechanów.


Coraz więcej mazowieckich miejscowości decyduje się na zamianę dotychczasowych żarówek czy lamp na oświetlenie energooszczędne. Dokonano tego choćby w gm. Wyśmierzyce (pow. białobrzeski). Dodatkowo po spotkaniu z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą władze gminy ogłosiły, że korzystając ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, wymienią również oświetlenie w lokalnej stacji uzdatniania wody, a tym samym ograniczą swoje wydatki na energię od przyszłego roku.


Kierunek zmiany oświetlania na energooszczędne powinien być kontynuowany i wybierany przez jak najwięcej naszych małych ojczyzn samorządowych. Z jednej strony będzie to ukłon w stronę natury i środowiska, z drugiej realna korzyść w budżecie samorządów, a tym samym w kieszeniach obywateli.

bottom of page