top of page

Film o „Naszości”

W piątek 14 kwietnia 2023r. o godz. 19.00 w warszawskim kinie „Luna” (ul. Marszałkowska 28) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o ruchu Akcja Alternatywna „Naszość”, który współorganizował Piotr Lisiewicz, publicysta „Gazety Polskiej”.
„Naszość” to prawicowa grupa happeningowa, która powstała pod koniec lat 80. XX wieku i działa głównie w Poznaniu. Akcje grupy wymierzone były dotychczas głównie zbrodniczy reżim Władimira Putina, wymiar sprawiedliwości III RP czy postkomunistów oraz ideologiczną rewolucję lewicową.


Portal Niezależna.pl przypomina o największej akcji prawicowych działaczy, o której głośno było na całym świecie. Piotr Lisiewicz, młody prawicowy aktywista i dziennikarz „Gazety Polskiej” w 2001r. umyślnie wprowadził funkcjonariusza policji w błąd co do tożsamości własnej, informując, że nazywa się Włodzimierz Iljicz Lenin. Dokładny zarzut postawiony w 2002r. publicyście brzmiał: „umyślnie wprowadził w błąd funkcjonariusza policji co do tożsamości własnej, podając iż nazywa się Włodzimierz Ilicz Lenin, a faktycznie nazywa się Piotr Lisiewicz”. Media w Panamie, Nikaragui czy Nowej Zelandii informowały wówczas, że „Lenin” w szklanej trumnie wnoszony był do sądu, ale trumnę tę skonfiskowali mu… antyterroryści w kominiarkach.


Podczas rozprawy lider Akcji Alternatywnej „Naszość” ogłosił – powołując się na wolność wyznania – że jest wyznawcą reinkarnacji i trzecim wcieleniem wodza rewolucji.

„Kasta zadrżała, bo twarze sędziów, mających wiele na sumieniu, zaczęły być pokazywane publicznie” – oceniają publicyści portalu Niezależna.pl.


Inną ważną i wymagającą odwagi akcją, był happening z 23 lutego 2000r. Gdy rosyjski reżim Władimira Putina zaczął dokonywać zbrodni w Czeczenii, świat milczał. W odpowiedzi członkowie „Naszości” wdarli się do konsulatu Rosji, zdjęli z masztu rosyjską flagę, spalili ją, wciągnęli zaś czeczeńską, krzycząc „Putin morderca”.


O tych i innych brawurowych happeningach „Naszości” będzie można dowiedzieć się bądź przypomnieć sobie dzięki filmowi, którego premiera już w piątek 14 kwietnia 2023r. o 19.00 w legendarnym kinie „Luna”.

Коментарі


bottom of page